СЕЗОН-2018: підводимо підсумки та робимо висновки з експертами ТОВ «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН»

2018 рік виявився досить складним для плодово-ягідних культур в Україні. Вже на початку весни агрономи та садівники знали, що сади та ягідні насадження потребуватимуть особливого догляду, контролю й захисту від шкідників та хвороб. Відтак, належні засоби спеціалісти відбирали грамотно та дуже ретельно.

Борошниста роса – як відбити атаку

Досить тепла зима, без значних періодів із температурним режимом нижче -20°С, а також різке потепління навесні – до +15⁰С та вище вдень, і, в той же час, холодні вологі ночі, посприяли розвитку борошнистої роси. Тому садоводам потрібно було швидко та своєчасно проконтролювати збудника хвороби, щоб не допустити масового розмноження та розвитку вторинної інфекції.

Нині на вітчизняному ринку – широкий вибір препаратів проти борошнистої роси в саду, але в цьому році господарства мали змогу випробувати новий трьохкомпонентний фунгіцид ЮТАКА, СЕ компанії «Самміт-Агро Юкрейн». Цей препарат призначений для контролю борошнистої роси, незалежно від фази її розвитку, та має здатність впливати на збудника навіть у газовій сфері завдяки спеціальній діючій речовині – цифлуфенаміду. Тіофанат-метил і тебуконазол, що також входять до фунгіциду ЮТАКА, СЕ, підсилюють вплив на борошнисту росу та розширюють спектр дії препарату на такі поширені хвороби садових культур, як парша та плодові гнилі. Норма застосування ЮТАКА, СЕ: 1,2-1,5 л/га у фазу від появи першого листка до кінця цвітіння у саду.

Новинку цьогоріч успішно застосували у садівництві ВАТ «Городецьке».

– Нинішній сезон вирощування яблук перевершив усі наші сподівання – врожай зібрали вдвічі більший, ніж торік, яблуко чисте, гарне, без пошкоджень. Це не може не тішити, – ділиться технолог по садівництву ВАТ «Городецьке» Віктор ПИЛИПЧУК. – Звісно, успішних врожаїв нам вдалося досягти, в тому числі, завдяки застосуванню якісних засобів захисту рослин. Використовували Олемікс, Медян ЕКСТРА, Ікарус та інші препарати компанії «Самміт-Агро Юкрейн» переважно від парші та борошнистої роси. Всі вони дієві, ефективно працюють навіть під час низьких температур. У наших садах, на жаль, дуже активно паразитує борошниста роса, особливо після механічної чи ручної обрізки, інших пошкоджень дерев. Цьогоріч, за рекомендацією представників компанії, ми вперше застосували препарат ЮТАКА, СЕ з лікувальною дією – результат чудовий. Добре, коли компанія зацікавлена не лише у продажі своїх продуктів, а й дбає про своїх клієнтів та їх урожай і надалі, надає постійні детальні консультації.

Після завершення збору готуємо яблука до реалізації. Звісно, ціни на фрукти у цьому сезоні значно нижчі, ніж у минулому, але сподіватимемося, що до новорічних свят ситуація зміниться для нас на краще.

Різке потепління навесні вплинуло і на розвиток шкідників, зокрема кліщів. Прискорився процес переходу кліща із яйця у личинку, а дорослі особини масово почали виходити із зимівлі, розмножуватися та шукати поживу. У саду швидкий перехід від фази «спляча брунька» до «набрякання» та «розпускання бруньки» був одним із важливих критеріїв для використання препарату ОЛЕМІКС 84, КЕ. Обробивши насадження 2%-вим розчином препарату (тобто 20 л ОЛЕМІКС 84, КЕ на 1000 л води на 1 га), агрономи змогли проконтролювати зимуючі яйця кліщів, попелиць, яблуневої комоподібної щитівки, строкато-золотистої листовійки. Це один із основних заходів, який варто проводити ранньою весною, аби в подальшому скоротити масовий розвиток шкідників. До цвітіння, в період «рожевого бутона», знову ж таки, через високі температурні показники важливо було застосувати акарицид НІССОРАН, ЗП з нормою 0,3-0,6 л/га в баковій суміші з ад’ювантом СКАБА, КЕ – 0,05-0,1% розчин. Така композиція допомогла контролювати кліщів у фазах яйце-личинка-німфа, а відкладені яйця імаго виявились нежиттєздатними.

Період цвітіння плодових культур у 2018 році був досить коротким. Обійшлося без приморозків, – переважали високі температури за відсутності дощів. Але саме у цей відрізок часу агрономам та садівникам важливо контролювати розвиток парші у садах. ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» має у портфоліо комплекс відомих фунгіцидів для контролю збудника хвороби: ВЕНТОП 350 SC, КС; САКУРА, КС; ПЕНКОЦЕБ, ЗП;  МАНЗАТ, ВГ; АКІРА, КС.

Утім, цьогоріч спеціалісти компанії акцентують увагу на тому, що фунгіциду АКІРА, КС вдалося проявити свої кращі сторони навіть при складних погодних умовах (висока вологість, перепади низьких нічних та високих денних температур). Завдяки вмісту спеціальної рослинної олії та інших допоміжних речовин АКІРА, КС має здатність до кращого покриття оброблювальної поверхні, є більш стійкою до змивання опадами, росою, має зменшене пестицидне навантаження на сад та більш тривалу дію в порівнянні з конкурентами. Норма застосування: 2,5-3,0 л/га.

Успішний досвід застосування препарату цього року відзначило господарство ТОВ «Еко-Ніка». Розповідає головний агроном підприємства Микола СХАБОВСЬКИЙ:

– Ми вже не перший рік купуємо препарати для захисту саду у «Самміт-Агро Юкрейн» та отримуємо фахові консультації від працівників компанії. Сакура, Акіра та безліч інших засобів захисту рослин – наша надійна зброя у боротьбі зі шкідниками та хворобами дерев упродовж всього року. Головне – вчасно проводити обробку та не експериментувати з нормами застосування – і тоді отримати відмінний врожай цілком реально.

У період після цвітіння, починаючи з кінця червня, більшість спеціалістів-садоводів відзначають масове заселення дерев кліщами Шлехтендаля (яблуневий «кліщ-поржавлювач»). У цей час актуально застосувати не лише акарицид НІССОРАН, ЗП, а й іще один препарат із відмінним механізмом впливу та сильною контактною дією – САНМАЙТ, ЗП. Норма витрати: 0,5-0,9 кг/га. Практичні дані 2018 року показали, що в результаті застосування бакової суміші (САНМАЙТ, ЗП 0,9 кг/га + СКАБА, КЕ 300 г/га) вже через 4 години після першого проходу обприскувача 80-90% дорослого кліща було знищено.

Майже весь липень 2018 року відзначився рясними опадами – від частих короткочасних дощів до сильних злив. У деяких областях України випало 150-180 мм опадів за два тижні. Періоди без дощів були дуже короткими, це не дало своєчасно провести фунгіцидно-інсектицидний захист у садах, що, в свою чергу, стало причиною розвитку альтернаріозу та септоріозу. Особливо вразливими до впливу збудників хвороб стали сорти Голден та Муцу. Контактні фунгіциди «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН», зокрема, МАНЗАТ, ВГ; ПЕНКОЦЕБ, ЗП, а також контактно-системний фунгіцид САКУРА, КС - мають як профілактичний, так і лікувальний ефект проти плямистостей, парші, борошнистої роси, плодових гнилей.

У ПП «Аграрна компанія-2004», що на Хмельниччині, протестували ці препарати та відзначили їх позитивну дію.

– Наша система захисту садів передбачає застосування декількох препаратів із каталогу продукції компанії «Самміт-Агро Юкрейн», оскільки ми працюємо з нею з початку її заснування, – ділиться агроном Олександр БРАН і додає, що саме якість та результативність засобів захисту рослин й стала запорукою довготривалої співпраці підприємств. – Сезон 2018 року пройшов добре, все, що запланували, – доглянули та виростили, збираємо плоди й розраховуємо на те, що продамо свої фрукти по хорошій ціні.

У 2017 році компанія ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» розпочала новий напрямок діяльності – продаж продукції для біологічного захисту рослин під брендом «SeiPro». Цей напрямок об’єднує препарати на основі природніх біологічних речовин. Одним із таких препаратів, що демонструє чудові результати на плодово-ягідних культурах, є біостимулянт АМАЛГЕРОЛ, ЕВ. У саду його основними завданнями є захист від приморозків, пришвидшення росту вегетативної маси – при застосуванні весною, а обробка у літній період запобігає появі сонячних опіків. У цьому році господарство «АГРО-ПОВІТ» мало можливість на власному досвіді побачити дію інноваційного біостимулянта АМАЛГЕРОЛ, ЕВ, застосувавши його у своєму саду як антистресант. Результат був відмінний.

– Наш сад іще молодий – саджанцям по 2-3 роки, але вони вже потребують грамотного та надійного захисту. Аби не втратити не лише яблуко, а й дерево, ми обрали для співпраці компанію «Самміт-Агро Юкрейн» й користуємось майже повним спектром їх добрив та препаратів. Цьогоріч із молодого садка зібрали приблизно 50 тонн врожаю, і для нас це – хороший показник. Головне – вносити всі препарати згідно з рекомендаціями, дбати про свій сад одразу після його закладки, і з часом він обов’язково віддячить гарними плодами, – розповідає власник господарства Олександр МАКСИМОВ.

На часі – підготовка саду до зими. Звертаємо вашу увагу, що осінні внесення фунгіциду МЕДЯН ЕКСТРА 350, КС за 10 днів до повного опадання листя є запорукою контролю парші, бактеріозів і зменшення запасів їх зимуючих стадій. Норма внесення становить 2,0-3,0 л/га.