ОЗИМА ПШЕНИЦЯ: ЯК ЗАХИСТИТИ КОЛОС ТА ЗБЕРЕГТИ ЯКІСНІ ПОКАЗНИКИ ЗЕРНА

Незважаючи на погодні катаклізми, що спостерігалися цієї весни практично у всіх регіонах України, ситуація на полях поступово покращується. Не виключенням є і посіви озимої пшениці, яка після довгожданих дощів стала відновлюватися та активно розвиватися. На середину травня окремі сорти в Південних регіонах вже викинули колос і незабаром почнеться цвітіння культури по всій території країни.

Озима пшениця досить сильно постраждала від весняних заморозків та посухи, тож в більшості регіонів очікується зменшення врожайності у порівнянні із минулими роками. Врожай буде нижчим, і в таких умовах дуже гостро стоятиме питання якості зерна: хто зможе запропонувати якісне зерно, той і отримає максимальний прибуток.

У період цвітіння озимої пшениці найбільш актуальним є питання захисту колосу від ураження фузаріозом.

Фузаріоз колоса – одна з найбільш небезпечних хвороб зернових культур, що викликана грибами роду Fusarium spp.  Фузаріоз колоса знижує врожайність культури, негативно впливає на якість та масу зерна, а заражене зерно є джерелом ураження для наступних врожаїв. Крім того, гриби роду Fusarium в процесі життєдіяльності виділяють  мікотоксини – речовини, які є небезпечними для життя людини і тварин, тому дане зерно є непридатним для харчових, хлібопекарських цілей чи годівлі тварин. 

Зернові культури уражують майже 20 видів фузарієвих грибів, але основну увагу, в зв'язку з небезпекою забруднення зерна мікотоксинами, приділяють Fusarium graminearum, F. culmorum, F. sporotrichioides, F. avenaceum, F. poae, F. sambucinum.

Загально прийнятим правилом у боротьбі з фузаріозом колосу як в Україні, так і в інших Європейських країнах, є застосування триазольних фунгіцидів у період цвітіння. 

Якщо внесення відбулося вчасно, застосування триазолів запобігає розвитку фузаріозу (блокує розвиток ростових трубок в момент їх проростання) і, відповідно, якщо колос не було інфіковано, в зерні не утворюються мікотоксини.

Але на практиці ідеального результату, застосовуючи лише триазольні фунгіциди, досягнути вдається не завжди. Це пов’язано з тим, що хоч період цвітіння і короткий, але він, в залежності від погодних умов, може затягнутися і складати 6 – 10 днів, а цвітіння одного колосу продовжується 3-5 днів. Також, цілком зрозуміло, що на полі ніколи не буває такої картини, щоб всі рослини знаходилися одночасно в одній фазі. Таким чином, дуже часто складається ситуація, коли на момент застосування фунгіцидів частина рослин вже інфікована, спори гриба проникнули і розвиваються. В такому разі триазольні фунгіциди вже не покажуть максимального результату.

Щоб уникнути таких ситуацій, експерти «Самміт Агро-Юкрейн» рекомендують застосовувати перевірену часом і досвідом суміш: ТОПСІН-М 500, КС + БАУНТІ (ІКАРУС ТУРБО) 430 SC, КС.

У роки, коли є високий ризик розвитку фузаріозу пшениці, робити суміші триазолів з ТОПСІН-М 500, КС важливо з декількох причин:

  1. Механізм дії ТОПСІН-М 500, КС полягає в гальмуванні поділу клітин і порушенні дихання грибів, що дозволяє препарату добре працювати в період росту і розвитку гриба, навіть сильніше, ніж при проростанні спор. Це дає можливість більш широкого «вікна» застосування.
  2. Механізм дії відмінний від дії триазолів, і це підсилює бакову суміш.
  3. Вважається, що вплив препарату ТОПСІН-М 500, КС на утворення мікотоксинів сильніший, ніж на блокування розвитку гриба, і його додатково вводять в схему, як продукт, що підсилить захист проти утворення мікотоксинів.

Отже, оптимальною як з біологічної, так і з економічної точки зору, являється така схема боротьби із фузаріозом колосу:

ТОПСІН-М 500, КС (0,8 л/га) + БАУНТІ (ІКАРУС ТУРБО) 430 SC, КС (0,3-0,6 л/га).

Вчасна боротьба з фузаріозом колосу із врахуванням всіх біологічних і агротехнічних особливостей дозволяє отримати якісний, безпечний та ліквідний урожай, окупити всі додаткові затрати і отримати прибуток.

За додатковою інформацією звертайтеся до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.