ПРОГНОЗ ОСНОВНИХ ХВОРОБ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ ТА МЕТОДИ ЇХ КОНТРОЛЮ НАВЕСНІ 2021

Осінньо-зимовий період цього сезону був багатий на опади, що, на відміну від минулого 2020 року, дає нам підстави розраховувати на високі показники врожайності  озимих та ярих культур. Зернові культури вже починають відновлювати вегетацію, а аграрії активно підживлюють посіви азотними добривами. Але, крім питання живлення, в цей період варто звертати увагу на проблематику, яка вже наявна в полі, а саме - розвиток хвороб.

СЕПТОРІОЗ

Ще ледь зійшов сніг, а на посівах пшениці вже був помітний потужний інфекційний запас септоріозу (Septoria tritici), як наслідок первинного ураження ще з осені.

Септоріоз (Septoria tritici)

Збудники септоріозу пшениці розвиваються в широкому діапазоні температури — 4−35 ºС. Тож, за наявності інфекції, прохолодна погода не є перешкодою для ураження рослин. Збудник активно розповсюджується  пікнідами на сусідні рослини під час опадів, а саме : падіння крапель на уражені частинки листа. Період  від зараження до появи перших симптомів септоріозу може тривати до 4 тижнів.  Тому часто перші ознаки зараження посівів можуть бути непоміченими, а даремно, адже значне ушкодження септоріозом на ранніх етапах розвитку  рослини може призвести до втрати 30% врожаю.

Із практики добре відомо, що, якщо пропустити септоріоз на ранніх фазах розвитку озимої пшениці, то вже у фазу прапорцевого листа зупинити його вже буде дуже складно. Саме тому важливо спрацювати у фазу кінець кущення-початок виходу в трубку потужним фунгіцидом ЮТАКА із нормою 1,0 - 1,2л/га, який надійно працює проти септоріозу, в тому числі і за прохолодних погодних умов.

БОРОШНИСТА РОСА

Затяжна осінь та рясні опади сприяли розвитку рослин пшениці, більшість посівів зайшли в весну розкущеними та з потужним листовим апаратом. Варто відзначити також, що багато аграріїв остерігаючись сухої осені часто завищували норму висіву зернових. Тож, всі ці фактори, нажаль сьогодні, якнайкраще сприяють розвитку борошнистої роси. Також дуже інтенсивно борошниста роса розвивається в посівах з високим фоном азотного живлення.

Борошниста роса (Erysiphe graminis)

Формування конідій відбувається за температури 5-25 ºС. За температури 18-22 ºС відбувається масове проростання конідій. Конідії борошнистої роси легко відділяються одна від одної та розносяться всім полем, ба більше, сусідніми полями також. Втрати врожаю в разі епіфітотій можуть сягати до 25%. 

Особливо вразливими стають рослини, коли активно наростає вегетативна маса (період виходу в трубку), а в стеблостої складається позитивний мікроклімат для розвитку борошнистої роси.

Цього року в більшості регіонів України прогнозується сильний розвиток борошнистої роси, тож для контролю цього патогену «Самміт-Агро Юкрейн» рекомендує застосувати фунгіцид ЮТАКА.

Фунгіцид ЮТАКА має в своєму складі 3 діючі речовини, які діють на борошнисту росу і мають різний механізм дії, а нова унікальна діюча речовина - цифлуфенамід -  впливає на борошнисту росу на всіх стадіях її розвитку. Препарат має системну, трансламінарну дію та переміщується в газовій фазі, довгий час захищаючи рослини, підвищує ефективність контролю інших хвороб. Рекомендована норма застосування ЮТАКА для контролю борошнистої роси складає 1,0 -1,2 л/га. 

ЮТАКА має профілактичну та лікувальну дію, починає працювати при температурі повітря +5…+7 ℃ та захищає зернові від  септоріозу листя, септоріозу колосу, фузаріозу колосу, бурої та жовто іржі, бурої плямистості листя, ринхоспоріозу, сітчастої плямистості ячменю.

ПРИКОРЕНЕВІ ГНИЛІ

Комплекс прикореневих гнилей поділяється на: офіобільозну, церкоспорельозну, фузаріозну та гельмінтоспоріозну прикореневі гнилі. Недобір врожаю в разі епіфітотії прикореневої гнилі може сягати до 40% та викликати пустоколосість, вилягання, білостеблість та пригнічення розвитку рослин. Особливістю цього комплексу хвороб є те, що, незалежно від умов року, а саме посушливих, вологих чи холодних умов в осінньо-зимовий період, обов’язково прогресує декілька видів збудників, для яких ці умови оптимальні.

Прикореневі гнилі

Наприклад, цього року ми бачимо, що склалися найбільш сприятливі умови для ураження фузаріозною та церкоспорельозною прикореневими гнилями, оскільки саме для цих видів є найсприятливішими холодна (1-15 ºС) та волога погода (40-80%).

Ці види є особливо небезпечними, оскільки фузаріозна прикоренева гниль знижує натуру зерна, масу 1000 зерен, зумовлюють пустоколосість, вилягання. Погіршуються якісні показники зерна. 

Церкоспорельозна прикоренева гниль викликає вилягання рослин, що збільшує втрати при збиранні.

Найбільш ефективним рішенням по роботі з прикореневими гнилями є фунгіцид ТОПСІН із системною діючою речовиною – тіофанат метил, яка відмінно працює проти збудників прикореневих гнилей, зокрема церкоспорельозної та фузаріозної. Препарат працює від 5 ºС, що особливо важливо для ранньовесняних обробок. З метою контролю прикореневих гнилей та комплексу хвороб може бути використаний фунгіцид ЮТАКА, адже до його складу також входить д.р. тіофанат-метил.

СНІГОВА ПЛІСНЯВА

На багатьох полях цієї весни ми спостерігаємо значний розвиток снігової плісняви, особливо де довго затримувався сніговий покрив та, в тих господарствах які невдало, в невідповідності до погодних умов, підібрали фунгіцидний протруйник.

В зимовий період розвитку хвороби сприяє тривале залягання снігового покриву, під яким спостерігаєтся значний перепад температур: температура грунту вища ніж снігового покриву. Цей патоген має більшу агресивність за низьких плюсових температур, тому активно розвивається саме в роки з холодною весною.

Снігова пліснява (Fusarium nivale)

Цього року ми можемо очікувати на епіфітотійний розвитком хвороби, а втрати врожаю на окремих полях можуть сягати 15-40%. Якщо ігнорувати проблему то в подальшому на залишках загиблих рослин відбувається конодіальне спороношення. Аскоспори та конідії розповсюджується вітром та дощем на сусідні рослини, що в подальшому викликає відставання в розвитку, а рослини формують колос з неповноцінним зерном.

Проти збудників снігової плісняви також є високоефективними фунгіциди ЮТАКА та ТОПСІН-М.

Отже, враховуючи цьогорічні погодні умови та стан рослин, "Самміт-Агро Юкрейн" рекомендує для ранньовесняного захисту пшениці озимої, в залежності від проблематики, такий алгоритм підбору продуктів:

  • Для потужних посівів, та пшениць іноземної селекції: ЮТАКА 1,0-1,2 л/га проти комплексу хвороб, а саме зараження борошнистою росою, септоріозом, іржею, прикореневими гнилями, сніговою пліснявою, фузаріозом.
  • Для слабкорозвинених посівів та для ранніх обробок: ТОПСІН-М 1,2-1,4 л/га проти прикореневих гнилей, снігової плісняви, профілактики септоріозу та збудників борошнистої роси.

За більш детальною інформацією ви можете звернутися до регіонального представника «Самміт-Агро Юкрейн» у Вашому регіоні!

Автор: Андрій Мельничук, Технічний експерт Центрального регіону

+38 (095) 001-39-60

andrii.melnychuk@summit-agro.com.ua