ЗАХИСТ САДУ ВІД КЛІЩІВ ВЛІТКУ

Ще декілька років тому вирішити проблему кліщів у саду можна було за рахунок 1-2 обробок до цвітіння та, іноді, 1-2 обробки під час росту плодів. Цього ж року з’являються повідомлення про те, що в деяких господарствах з другої декади червня змушені проводити щотижневі акарицидні обробки, для того, щоб хоч якось стримати бурхливий ріст популяції червоного та бурого плодового кліщів, а також мікрокліщів у яблуневому саду. Цьому сприяла аномально спекотна погода в червні. Хоча прохолодна дощова погода початку липня повинна була б сповільнити розвиток кліщів, але їх популяція в саду продовжує зростати. І це в умовах, коли обробки проводилися якісними оригінальними специфічними акарицидами. Це може бути першою ознакою розвитку резистентності у кліщів.

Для ефективного контролю кліщів у саду та зниження ризику розвитку резистентності рекомендуємо дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Всі специфічні акарициди на ринку України є контактними, а кліщі переважно знаходяться з нижнього боку листа, тому якість обробки має дуже велике значення. Використовуйте достатню кількість робочого розчину та обов’язково додавайте адьюванти-розповсюджувачі, наприклад СКАБА, КЕ 0,5 л/га, для якісного покриття культури, в т.ч. з нижнього боку листка.
  • Не застосовуйте специфічні акарициди у бакових сумішах з контактними фунгіцидами, і, особливо, з добривами для позакореневого підживлення, так як вони суттєво знижують ефективність специфічних акарицидів. Так само деякі системні фунгіциди та інсектициди можуть впливати на ефективність акарицидів. Тому для найкращого ефекту застосовуйте бакову суміш акарицид + адьювант для розповсюдження без додавання інших пестицидів та добрив.
  • Будь-яка популяція кліщів може мати особини, які є стійкими до дії того чи іншого акарициду. Якщо використовувати один і той же акарицид, або акарициди з одної і тієї ж хімічної групи, що схожі за способом дії, популяція стійких особин може почати домінувати в межах одного саду. Чергуйте обробки акарицидами з різних хімічних класів та різні за способом дії на шкідника для зниження ризику розвитку резистентності.

Для ефективного контролю кліщів та зниження ризику розвитку резистентності чи стримування масового розмноження стійких популяцій кліщів, якщо вони вже присутні в саду, спеціалісти "Самміт-Агро Юкрейн" рекомендують застосувати інноваційний засіб для фізичного контролю дрібних шкідників СІЛКЕР, КЕ з концентрацією робочого розчину 0,12-0,15%. 

Після обробки розчином препарату, на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині. Кліщі, як найдрібніші шкідники, дуже чутливі до дії СІЛКЕР, КЕ.

Фактично рівень ефективності проти кліща дорівнює якості обробки: якщо робочий розчин потрапить на кліща, кліщ загине. В саду ефективність СІЛКЕР, КЕ досягає 95-98%. Чутливими є як павутинний, червоний та бурий плодові кліщі, так і мікрокліщі (кліщ Шлехтендаля).

Ще однією перевагою СІЛКЕР, КЕ є те, що цей інноваційний препарат не містить у своєму складі пестицидів, тому його можна застосовувати незадовго до збору врожаю. В результаті розпаду СІЛКЕР, КЕ утворюються виключно прості сполуки, які не можуть бути розцінені як залишки пестицидів.

Потрібно пам’ятати, що СІЛКЕР, КЕ ефективний проти рухомих форм кліща, але майже не дії на яйця, тому обробку препаратом потрібно через 5-7 днів повторити, або застосувати бакову суміш з акарицидом НІССОРАН, ЗП 0,5 кг/га, який порушує процес переходу кліщів з однієї стадії розвитку в іншу й контролює кліщів на стадії розвитку яйце-личинка-німфа. 

Якщо ви вже використовували НІССОРАН, ЗП цього сезону у вашому саду, то як частину антирезистентної програми можна застосувати інсектоакарицид АКАРАМІК, КЕ із нормою 1,5 л/га самостійно, або у баковій суміші з СІЛКЕР, КЕ: 


За додатковою інформацією звертайтеся: 

Андрій Осиковий - провідний спеціаліст з садівництва, моб.: (050) 469-39-33,

або до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.