ЗАХИСТ СОЇ ВІД КЛІЩІВ ВЛІТКУ

За результатами моніторингу полів у різних регіонах України вже відмічаються спалахи розвитку павутинних кліщів навіть у посівах таких культур, як соняшник та кукурудза, не кажучи вже про сою, котра дуже вразлива до цього мініатюрного, проте вкрай небезпечного шкідника. Такій ситуації посприяла аномально спекотна погода цього сезону. Якщо сприятливі умови для розвитку кліщів продовжаться, їх кількість на полі буде зростати у геометричній прогресії. Втрати урожаю сої від пошкодження кліщем в період формування та дозрівання бобів можуть сягати 70-80% внаслідок абортації бобів і зниження маси 1000 насінин.

Павутинний кліщ (Tetranychus urticae)

Особливістю життєдіяльності павутинних кліщів є те, що вони розміщуються переважно на нижньому боці листка, а всі специфічні акарициди, представлені на ринку України, є контактними. Саме тому якість покриття культури робочим розчином є надзвичайно важливою. Для того, щоб забезпечити високу ефективність проти кліщів у посівах сої, необхідно використовувати обприскувачі, що обладнані системою, яка забезпечує покриття нижнього боку листка, де знаходиться павутинний кліщ.

Якщо обладнання не дозволяє обробити нижній бік листка, обробку контактними акарицидами, проводити недоцільно. Необхідно застосовувати достатню кількість робочого розчину (не менше 300 л/га) та обов’язково додати до бакової суміші ад’юванти-розповсюджувачі, наприклад, СКАБА, КЕ (0,05% від кількості робочого розчину). Не рекомендується поєднувати акарицидні обробки з фунгіцидними, і, особливо, з добривами для позакореневого підживлення у зв’язку з тим, що це поєднання може суттєво вплинути на ефективність специфічних акарицидів.

 З метою ефективного контролю кліщів у посівах сої рекомендуємо застосувати перевірену комбінацію:

НІССОРАН, ЗП контролює кліщів на стадії розвитку яйце-личинка-німфа, порушуючи процес переходу кліщів з однієї стадії розвитку в іншу. БАЛАЗО, КЕ контролює імаго кліща, а також інших шкідників, які можуть шкодити у посівах в цей період. А СКАБА, КЕ дозволить більш рівномірно розподілити робочий розчин на поверхні рослини з метою якісного покриття культури, в т.ч. нижнього боку листка для досягнення найвищої ефективності.

У цьому сезоні для ефективного контролю рухомих форм кліща вже доступний інноваційний препарат СІЛКЕР, КЕ з абсолютно новим механізмом дії на дрібних шкідників. Після обробки розчином препарату на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині.

СІЛКЕР, КЕ діє виключно фізичним шляхом без впливу на біохімічні функції організму шкідника. Павутинні кліщі, як найдрібніші шкідники, дуже чутливі до дії препарату. Фактичний рівень ефективності СІЛКЕР, КЕ дорівнює якості обробки: якщо робочий розчин потрапить на кліща, він загине. 

Норма витрати препарату розраховується по концентрації 0,1% від кількості робочого розчину.

Потрібно пам’ятати, що СІЛКЕР, КЕ майже не контролює кліща на стадії яйця, а після висихання робочого розчину вже не проявляє біологічної ефективності проти шкідників. Тому обробку потрібно через 5-7 днів повторити, або застосувати бакову суміш СІЛКЕР, КЕ 0,1% з акарицидом НІССОРАН, ЗП з нормою 0,5 кг/га. У цьому випадку СІЛКЕР, КЕ виступає ще й у ролі ад’юванта для розповсюдження, тому додавати інші ад’юванти вже не потрібно.

Отже, успішний контроль кліщів у посівах сої складається з наступних складових:

  • Якісна обробка, в т.ч. нижнього боку листка, де знаходиться павутинний кліщ з додаванням у бакову суміш ад’ювантів для розповсюдження розчину, таких як СКАБА, КЕ;
  • Якісні оригінальні специфічні акарициди, такі як НІССОРАН, ЗП;
  • Поєднання акарицидів з метою контролю кліща на всіх стадіях розвитку;
  • Використання інноваційного засобу для контролю дрібних шкідників СІЛКЕР, КЕ із повністю новим механізмом дії на кліща, з метою зниження ризику розвитку резистентності або контролю популяцій кліща, які вже є стійкими до акарицидів.


За додатковою інформацією звертайтеся до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.