UARUEN
Товари для населення
Каталог препаратів

Фузаріоз колосу та утворення мікотоксинів. Ефективні методи боротьби

Хвороби людей і тварин, спричинені токсинами фузаріозних грибів, останніми роками стали світовою проблемою. За даними FAO на сьогодні 25% світового виробництва зерна уражено токсикогенними грибами. У разі використання фузаріозного зерна в харчових або кормових цілях воно може бути причиною отруєння людей і тварин.

Зернові культури уражують майже 20 видів фузарієвих грибів, але основну увагу, в зв'язку з небезпекою забруднення зерна мікотоксинами, приділяють Fusarium graminearum, F. culmorum, F. sporotrichioides, F. avenaceum, F. poae, F. sambucinum. Типовим симптомом ураження грибом F. graminearum є добре помітний неозброєним оком рожевий наліт на колосі. Такий самий наліт на колоскових лусочках утворюється у разі ураження F. culmorum i F. avenaceum.

Проте більшість видів фузарієвих грибів не спричинює видимих змін зерна й типових симптомів захворювання на колоскових лусочках (діагр. 1). І часто складається така ситуація, що господар навіть не підозрює, що його зерно може бути заражене мікотоксинами, адже видимих ознак на зерні немає.

фузаріоз

 Найбільш поширеним шляхом інфікування колосу пшениці фузаріозом є його зараження під час цвітіння через виступаючі пиляки. Згодом біля основи колоскових лусочок з'являються перші симптоми у вигляді бурих водянистих плям. Характерною ознакою є дострокове визрівання окремих колосків, які вирізняються білим кольором на тлі зеленого недозрілого колосся. Також інфекція може проникнути в колос із краплями дощу чи роси вже після піку цвітіння. У цьому випадку буде розвиватися інший тип зараження, який призводить до накопичення мікотоксинів, але вже без видимих симптомів на колосі та зерні. Це стосується найпоширенішого збудника — Fusarium graminearum. Інші ж збудники можуть розвиватися і заражувати рослини протягом всього періоду вегетації, викликаючи, крім фузаріозу колосу, інші хвороби, такі як снігова пліснява, фузаріозна коренева гниль (відмирання продуктивних стебел, пустоколосиця, щуплість зерна).

Саме тому методи боротьби із фузаріозом (і фузаріозом колосу в тому числі) не повинні бути шаблонними, а мають враховувати всі біологічні особливості патогену.

Загально прийнятим правилом у боротьбі з фузаріозом колосу як в Україні, так і в інших європейських країнах є застосування фунгіцидів триазольної групи у період цвітіння. При своєчасному внесенні «триазоли» запобігають розвитку фузаріозу (блокують розвиток ростових трубок у момент їх проростання), і відповідно, якщо на момент обробки колос не було інфіковано, то у зерні не будуть утворюватись мікотоксини.

Але на практиці неможливо досягти ідеального результату, застосовуючи лише «триазольні» фунгіциди. Цвітіння одного колосу продовжується 3–5 днів, але, залежно від погодних умов, період цвітіння може затягнутися до 6–10 днів. Також, очевидно, що усі рослини на полі не перебувають одночасно в однаковій фазі. Таким чином, дуже часто складається така ситуація, що на момент застосування фунгіцидів частина рослин вже інфікована, спори гриба проникли всередину колоса і розвиваються. У такому разі фунгіциди триазольної групи вже не покажуть максимальний результат.

Щоб уникнути таких ситуацій, у Німеччині вже декілька років активно застосовується препарат DON-Q — д. р. тіофанат-метил, 500 г/л (в Україні зареєстрований під торговою назвою Топсін-М 500, КС). Як показує досвід європейських агрономів, у роки із невисоким ризиком розвитку фузаріозу економічно доцільно використовувати Топсін-М 500, КС у чистому вигляді. В роки з високим ризиком розвитку фузаріозу рекомендується робити суміші Топсін-М із препаратами триазольної групи. Це важливо з декількох причин:

  1. механізм дії Топсін-М полягає у гальмуванні поділу клітинного ядра і порушенні дихання грибів, що дозволяє препарату добре працювати в період росту і розвитку гриба, навіть сильніше ніж при проростанні спор. Це дає можливість більш широкого «вікна» застосування;
  2. механізм дії відмінний від дії «триазолів», і це підсилює бакову суміш;
  3. згідно з даними багаторічних досліджень Топсін-М 500, КС не просто контролює фузаріоз, а й запобігає розвитку мікотоксинів у зерні пшениці (діагр. 2).
фузаріоз

ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» рекомендує таку схему боротьби з фузаріозом колосу, яка буде оптимальною як з біологічної, так і з економічної точок зору::

  • у роки зі слабким ризиком розвитку фузаріозу:

Топсін-М 500, КС 1,4–1,5 л/га;

  • у роки з сильним ризиком розвитку фузаріозу:

бакова суміш: Топсін-М 500, КС — 0,8 л/га + Ікарус 250, ВЕ (тебуконазол, 250 г/л) — 0,8 л/га

У складних умовах в роки епіфітотій норми внесення можна збільшувати. Епіфітотія — широке вибухоподібне розповсюдження інфекційної хвороби рослин, що значно перевищує звичайний рівень захворюваності на цю хворобу на відповідній території.

Вчасна боротьба з фузаріозом колосу з урахуванням всіх біологічних і агротехнічних особливостей дозволяє отримати якісний, безпечний та ліквідний урожай, окупити всі додаткові витрати й одержати високий прибуток.
 

Тел.:  +38-044-494-37-04 
Факс: +38-044-494-37-05 
Україна, м.Київ 03680
вул. Горького, 172, 10 поверх

GISMETEO: Погода по г.Киев