UARUEN
Товари для населення
Каталог препаратів

Непомітний ворог соєвих ланів


Посіви сої в Україні постійно зростають, і за останні 10 років площі під соєю збільшилися більше ніж в 10 разів, і в минулому 2012 році досягли рекордних 1,4 млн га. Соя, безперечно, зайняла свою нішу в наших сівозмінах і стала однією із стратегічних культур. Соя вирощується в усіх кліматичних зонах України і поширена в усіх регіонах, проте найбільша концентрація площ зосереджена в Центральній Україні та на Півдні. Не дивлячись на такий стрімкий успіх, ця культура багато в чому для нас ще лишається новою, агрономи ще не до кінця освоїли всі тонкощі її вирощування, і резерви росту врожайності ще не вичерпані.

Одним із традиційних факторів, що суттєво знижують врожайність усіх культур, і сої зокрема, є шкідники. Як відомо, в умовах України, сою пошкоджують понад 40 видів шкідників, в основному це різні види совок, лучний метелик, акацієва вогнівка, попелиці, ґрунтові шкідники та кліщі. Всі ці шкідники – поліфаги, тобто пошкоджують багато культур, в той час як кліщі, хоч і є традиційним об’єктом для сільського господарства, в минулі роки не створювали суттєвої небезпеки в польових культурах, в основному пошкоджуючи багаторічні насадження та овочі.

В останні 4-5 років співпало декілька факторів, що призвели до стрімкого росту популяції кліщів на сої.

По-перше, соя зайняла дуже суттєві масиви, і розміщується зачасту в порушених сівозмінах, в деяких господарствах повертаючись на попереднє місце на другий рік.

По-друге, на полях, де впроваджується мінімальний обробіток ґрунту, зберігається велика кількість пожнивних решток, де кліщі можуть чудово перезимувати.

По-третє, спостерігаються аномально високі температури влітку

впродовж декількох років підряд, що автоматично призводить до збільшення популяції шкідників. І на останок слід зазначити, що павутинний кліщ, це дуже маленький і рухливий об’єкт і багато хто із агрономів не приділяє йому належної уваги. Сукупність всіх цих факторів і призводить до того, що кліщ в посівах сої стає дуже серйозною загрозою, якого не можна нехтувати.

Павутинний кліщ в посівах сої є дуже складним об’єктом для контролю, в першу чергу це пов’язано з його біологічними особливостями та відсутністю надійних перевірених методів контролю. Павутинний кліщ найбільшої шкоди завдає в період від бутонізації до повної стиглості сої (липень – серпень). Він пошкоджує листовий апарат, що призводить до збільшення транспірації та уповільнення процесу фотосинтезу, і як наслідок – відбувається передчасне скидання листя, утворення дрібного зерна та розтріскування бобів.

Оптимальною температурою для його розвитку є t +29 - 33°С та відносна вологість повітря 35 – 55%. Засушливі роки для кліща є найкращими для розвитку. За даними американських дослідників, соя в період засухи є більш поживною для кліщів (рослини в стресовому стані продукують більше амінокислот), відбувається пришвидшена генерація (цикл розвитку 1 покоління може складати 7-8 днів). В суху погоду менше грибкових хвороб, що в вологі та прохолодні роки обмежують чисельність кліщів. А також влітку, при високих температурах не працюють фосфорорганічні інсектициди, що зазвичай використовуються проти дорослих особин кліщів в посівах сої (слід зазначити, що всі фосфорорганічні інсектициди ефективні лише на дорослу форму кліща – імаго, і не активні проти яєць, личинок та німф, тож їх захисний ефект в оптимальних умовах буде сягати максимум 7-10 днів). Крім того, кліщі живуть і харчуються переважно із нижньої сторони листка, куди інсектицидам важко потрапити при обробці, а це в свою чергу, знижує ефективність обробки.

Враховуючи актуальність цього питання ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» проводить в цьому році реєстраційні дослідження акарициду Ніссоран, ЗП для його подальшого застосування на сої у суміші із інсекто-акарицидом Балазо 100, КЕ. Обидва препарати уже багато років успішно використовуються  для боротьби із кліщами в багаторічних насадженнях.

Суміш Ніссоран, ЗП (0,4-0,5 л/га) + Балазо100, КЕ (0,2-0,3 л/га)  може вирішити цілий комплекс складних питань в контролі кліщів в посівах сої:

  1. Підвищені температури не впливають на ефективність акарициду Ніссоран, ЗП.
  2. Ніссоран, ЗП контролює яйця, личинки та німфи (за рахунок чого, захисний період складає понад 30 днів), інсектоакарицид Балазо 100, КЕ контролює імаго, а також знищуватиме інших шкідників (гусениці, попелиці і т.д.), що будуть присутніми на момент обробітку.
  3. Ці два препарати мають різні механізми дії, тож їх застосування не сприятиме виникненню резистентності у кліщів.

Також рекомендуємо додавати у бакову суміш ад’ювант Скаба, КЕ. Цей унікальний розповсюджувач покращить покриття поверхні робочим розчином, та забезпечить його проникнення на нижню сторону листа, де активно харчуються кліщі.

Звертаємо увагу, що інсектоакарицид Балазо 100, КЕ вже має офіційну реєстрацію для застосування на сої проти комплексу шкідників із нормою 0,2 – 0,3 л/га, а його поєднання в суміші із специфічним акарицидом та ад’ювантом суттєво поповнить арсенал засобів в боротьбі із шкідниками на сої.

Тел.:  +38-044-494-37-04 
Факс: +38-044-494-37-05 
Україна, м.Київ 03680
вул. Горького, 172, 10 поверх

GISMETEO: Погода по г.Киев