UARUEN
Товари для населення
Каталог препаратів

Топсін-М в системі захисту зернових культур

Як відомо, ураження зернових культур різноманітними грибковими патогенами призводить до розвитку хвороб, що суттєво знижують врожай та погіршують його якість. Для всіх виробничників це досить відомий факт і методи боротьби теж відпрацьовані, це високий рівень агротехніки, сівозміна, використання фунгіцидів для протруєння зерна та проведення обприскувань під час вегетації. Використання всіх цих методів боротьби в комплексі дає можливість отримувати гарні врожаї. Нажаль, в багатьох господарствах спостерігається порушення сівозміни (в тому числі перенасичення зерновими), захоплення системами мінімального обробітку ґрунту, що в результаті призводить до сильного розвитку хвороб і, як наслідок, додаткового використання пестицидів.

На цьому можна було б поставити крапку, адже на сьогодні в Україні існує великий вибір пестицидів практично на всі випадки життя. Але не все так просто, адже із зміною структури посівних площ – змінюється структура шкідників, хвороб і бур’янів та їх шкодо чинність. Постійне використання пестицидів із одного класу призводить до розвитку резистентності у патогенна – і як наслідок, до зменшення ефективності фунгіцидів. Помилки при складенні системи захисту та діагностиці патогена призводять до втрат врожаю та зниження економічної ефективності застосування фунгіцидів. Щоб уникнути всіх цих неприємностей треба чітко розуміти біологію розвитку патогенів і особливості фунгіциду, який ви збираєтесь використовувати (спектр його дії та особливості застосування). Зокрема треба зауважити, що найкращим є той препарат, який з високою економічною та біологічною ефективністю вирішує конкретну проблему. Він не обов’язково повинен контролювати всіх патогенів (адже вони не завжди усі присутні в момент застосування), - це не завжди економічно виправдано, та й крім того не існує таких препаратів, які з однаково високою ефективністю контролювали б усі хвороби.

Одним із важливих елементів технології захисту зернових є протруєння насіння. Протруєння насіння добре контролює сажкові хвороби, пліснявіння насіння та в деякій мірі кореневі гнилі проте має слабку дію, чи зовсім безсиле проти аерогенної інфекції. До того ж, проаналізувавши перелік протруйників для озимої пшениці, ми можемо побачити, що більшість із них містять діючі речовини, які належать до групи триазолів, а багато препаратів відрізняються тільки назвою, походженням препарату та його якістю, а містять одну і ту ж діючу речовину. Важливим фактором, що впливає на ефективність фунгіцидів, є температурний режим їх застосування. Так найбільш поширені фунгіциди, що містять діючу речовину із класу триазолів, ефективно працюють при температурі +12-14ºС, а препарати, що містять діючі речовини із класу стробілуринів +10-12ºС. Але, нажаль, більшість патогенів можуть починати інфікувати рослини вже при температурі +5ºС, це стосується борошнистої роси і кореневих гнилей. Обприскування посівів в холодних погодних умовах такими препаратами не дає бажаних результатів, а затримка із проведенням обприскування (очікуючи підвищення температури) призводить до накопичення інфекції і поширення патогену. Як відомо, застосування фунгіцидів при високому початковому рівні ураження призводить до зменшення ефективності їх дії.

В такій складній ситуації, коли довгий час стоїть прохолодна погода, а рівень розвитку хвороб знаходиться в межах порогу шкодочинності (1-5%), найкращим виходом є застосування фунгіциду Топсін-М. Цей препарат є стандартом в захисті від борошнистої роси і може починати працювати при температурі повітря +5-7ºС. До того ж діюча речовина тіофанат-метил - належить до класу бензимідазолів, і застосування його в системі захисту зернових, насиченій триазольними препаратами суттєво зменшує ризик виникнення резистентності у патогенів.

Найбільш оптимальним часом застосування фунгіциду Топсін-М в таких умовах є період «кущіння – початок виходу в трубку». Інше важливе місце в системі захисту зернових, де найкраще може проявити себе Топсін-М – це є боротьба із хворобами колосу, зокрема фузаріозом колосу, в період цвітіння.
Topsin-M for cereals
 

В чому ж загроза саме кореневих гнилей та фузаріозу колоса і чому потрібно використовувати саме Топсін-М?

Кореневі гнилі – це прояви захворювань, викликаних різними патогенами, що призводять до пошкодження та загнивання кореневої системи та нижніх частин стебла, а при більш сильному ураженні, навіть листового апарату та колосу. В результаті ми отримуємо зріджені сходи, ослаблені посіви, вилягання посівів, суттєвий недобір врожаю та щупле зерно.

Помилково вважати, що протруєння насіння може в повній мірі проконтролювати розвиток кореневих гнилей, це в більшій мірі стосується фузаріозної кореневої гнилі, інші необхідно контролювати в період виходу в трубку, так як інфекція зберігається в основному на рослинних рештках, і інфікування відбувається в весняний період.

Фузаріозна коренева гниль
Гриби із роду Fusarium Link (F. culmorum Sacc., F. graminearum Shwabe, F. gibbosum Appel et Wall., F. oxysporum Schlecht., та ін.)
 • інфекція зберігається на насінні, рослинних рештках та грунті;
 • первинне зараження відбувається в осінній період t +5-35°C
 • (оптимальна температура 15-22°С)
 • уражується первинна і вторинна коренева система, пізніше стебла
 • зменшення врожаю, щупле та заражене мікотоксинами зерно.

Fusarium nivale – снігова пліснява
 • інфекція зберігається на рослинних рештках в грунті і частково на насінні
 • первинне зараження відбувається в осінньо-зимовий  період
 • вторинне зараження через аскоспори та конідії у весняний період
 • уражуються пазухи листя та листові пластини, колосові лусочки та зерно
 • зріджені та ослаблені посіви, зменшення врожаю, зерно заражене мікотоксином - нівалероном 
 Церкоспорильозна коренева гниль (ламкість стебла)
Збудник - гриб Pseudocercosporella herpotrichoides
 • інфекція зберігається на рослинних рештках
 • основне ураження відбувається весною
 • оптимальна температура для ураження + 5-9°С
 • уражується стебло, рідше пазухи листків
 • закупорюються провідні судини
 • при сильному ураженні посіви масово вилягають
 • також зменшується продуктивність колоса, формується
 • дрібне зерно
 • втрати врожаю можуть сягати >80%
 Гельмінтоспоріозна (звичайна) коренева гниль
Збудник - Bipolaris sorokiniana /Helminthosporium sativum
 • інфекція зберігається на рослинних рештках частково у
 • вигляді міцелія на насінні
 • восени уражує проростки, весною – вузол кущіння та нижні міжвузля
 • розвитку хвороби сприяє засуха
 • формуються зріджені посіви, розвивається пустоколосиця чи неповноцінний колос із щуплим зерном
 • при сильному розвитку у вологі роки може уражувати колосся і зерно викликаючи побуріння зародку - “чорний зародок”

Це основні види кореневих гнилей поширених в Україні, боротьбу з якими потрібно проводити у весняний період, і для розвитку яких достатньо незначних позитивних температур (+5-10°С). Саме таким препаратом, що може ефективно працювати при понижених температурах, є Топсін-М – він ефективно контролює ці види гнилей, а також борошнисту росу, буру іржу та септоріоз, якщо вони є присутніми на момент проведення обприскування.

В серйозних господарствах, де планується отримання високих врожаїв обов’язковим заходом є обробіток в фазу цвітіння проти фузаріозу колосу, збудником якого є гриб Fusarium graminearum (Giberella zeae).

Топсін-М зарекомендував себе в світі та в Україні, як препарат, що чудово працює не тільки проти фузаріозу колосу на зернових культурах, а й на інших культурах проти різних видів фузаріозів (наприклад, на пасльонових).

Застосування фунгіциду Топсін-М на зернових культурах дає можливість з високою ефективністю контролювати хвороби в складних погодних умовах та суттєво заощадити кошти, адже затрати на його використання в ранньовесняний період, і особливо – в фазу цвітіння для захисту від фузаріозу колосу, є одними з найнижчих серед існуючих фунгіцидів.

 

 

Тел.:  +38-044-494-37-04 
Факс: +38-044-494-37-05 
Україна, м.Київ 03680
вул. Горького, 172, 10 поверх

GISMETEO: Погода по г.Киев