АНДРІЙ КОЖУХАР: «ДЛЯ НАС КЛІЄНТ – ЦЕ ЦЕНТР БУДЬ-ЯКИХ ПРОЦЕСІВ У КОМПАНІЇ»

Інтерв'ю Генерального директора "Самміт-Агро Юкрейн" Андрія Кожухаря для журналу "Пропозиція" - №09/2022

Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних компаній. Саме про одну з таких компаній сьогодні наша розмова — це компанія «Самміт-Агро Юкрейн».

Андрій Кожухар, Генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»

На фоні глобальних економічних та логістичних змін в компанії відбулись вагомі кадрові зміни – 1 липня 2022 року генеральним директором компанії став Андрій Кожухар, змінивши на цій посаді Тамару Мельничайко, яка очолювала компанію 9 років. 

Тож ми зустрілися з Андрієм і поговорили і про його призначення, і про сезон 2022 року, і загалом про майбутнє аграрного бізнесу.

Андрію, по-перше, вітаю вас з новою посадою! Розкажіть, як це відбувалося?

— Зміна керівництва була запланована засновниками компанії ще за мирних часів та пов’язана з кадровими перестановками в групі компаній Sumitomo Corporation. Через військові дії процес призупинився. Спочатку всі сили компанії були спрямовані на безпеку співробітників та організацію поставок ЗЗР аграріям. Тільки після цього ми вже зайнялися питанням зміни керівника. Тамара Мико­лаївна Мельничайко, яка обіймала посаду генерального директора «Самміт-Агро Юкрейн» з 2013 року, отримала нове призначення у групі компаній Sumitomo Corporation в Україні, а я став генеральним директором.

БІЗНЕС-ДОВІДКА

«САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН» – агрохімічна компанія, заснована у 1999 році японською корпорацією SUMITOMO Corporation, яка є однією з найбільших мультинаціональних корпорацій світу. Агрохімічний напрям бізнесу корпорації SUMITOMO представлений у 46 країнах світу. Компанія «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН» входить в групу SUMI AGRO EUROPE, діяльність якої охоплює 19 країн Європи. Портфоліо «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН» нараховує 70 засобів захисту рослин провідних японських та європейських виробників, серед яких: гербіциди, інсектициди, фунгіциди, протруйники, ад’юванти та біопродукти.

З яким настроєм ви отримали цю посаду? Адже нова посада – це відповідальність і виклики, які в такій ситуації мають особливий характер.

— Дійсно, отримання такої посади за поточних умов – це, перш за все, серйозний виклик. Але мій досвід роботи в компанії дав мені змогу зустріти цю подію в повній бойовій готовності. Тобто я чудово розумію всі бізнес-процеси та маю надійну команду. Ще що треба? Я не прихильник авторитарного стилю, тому не керую компанією одноосібно. Працюю з командою професіо­налів, прислухаюся до різних думок, довіряю своїм колегам. Завдяки цьому ми сильні та згуртовані. Тому в мене оптимістичний і впевнений погляд на майбутнє та подальший розвиток компанії.

Розкажіть про себе: як ви потрапили в аграрну галузь, який шлях пройшли в компанії?

— Я працюю в компанії з 2005 року. Розпочинав з посади головного бухгалтера, з часом перейшов на посаду фінансового директора, а з 2020 року працював заступником генерального директора. Аграрна галузь підкорила мене одразу — своїми масштабами, викликами, можливістю бути причетним до найважливішого завдання людства — забезпечення продовольчої безпеки. До того ж мені пощастило стати членом команди «Самміт-Агро Юкрейн». Це неймовірні люди — професіонали, віддані своїй справі, кожен на своєму місці, а разом — єдиний механізм.

І ще я впевнений, що «заразився» пристрастю до цієї роботи та багато чому навчився у геніальних керівників, з якими працював поруч — пана Влодзімєжа Влек­ліка (прим. ред. — Генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн з 2002 р. по 2013 р.) та Тамари Миколаївни.


ТОП-менеджмент "Самміт-Агро Юкрейн" на зустрічі з президентом групи "Сумі-Агро Юроп", грудень 2021

Андрію, ви не нова людина в агробізнесі, але в медіа-просторі про вас небагато інформації. Було б дуже цікаво дізнатися, яке у вас хобі? Що є джерелом енергії та натхнення?

— Я вже більше 10 років захоплююсь автоспортом. На великій швидкості треба моментально приймати рішення, бути максимально сконцентрованим, перебуваючи при цьому в абсолютно спокійному стані. Для мене це дуже схоже на поточний стан справ у агробізнесі – адже ми працюємо у дуже динамічному середовищі, яке потребує прийняття швидких, зважених рішень. До того ж автоспорт дає мені чудову емоційну розрядку. А джерелом натхнення для мене є, насамперед, та ціль, яку ставлять перед собою всі працівники сільського господарства – забезпечити людство продуктами харчування. Сьогодні як ніколи ми бачимо, наскільки наша країна є важливим гравцем на світовій арені щодо забезпечення продовольчої безпеки. «Заряджає» ж мене, перш за все, команда «Самміт-Агро Юкрейн» — я відчуваю позитивну енергію своїх колег і так само намагаюся ділитися з ними своєю.


День поля "Самміт-Агро Юкрейн", Вінницька обл., 2020р.

Ви вже згадували про військові події, тож не можу не запитати: як компанія подолала складнощі? Чи витримав бізнес це найсильніше випробування?

— Ще за декілька місяців до початку військових дій ми розробили план. Якщо коротко, то алгоритм наших дій був такий: по-перше, безпека співробітників, по-друге, збереження товарів, по-третє, перебудова логістики. Тож протягом перших днів після початку війни ми займалися виключно питаннями, пов’язаними з переміщенням співробітників у безпечні місця та наданням їм усієї необхідної допомоги. Пишаюся тим, як мої колеги допомагали і підтримували одне одного, як наші співробітники з західних областей України прийняли у своїх домівках працівників центрального офісу, північних регіонів, як мужньо вони перенесли перший шок від війни.

А вже за два тижні з початку воєнних дій компанія на 100 % відновила свою операційну діяльність. До війни половина співробітників працювали у центральному офісі в місті Київ, після початку війни в Києві у нас залишилося тільки два співробітника. Компанія на 100 % почала працювати у віддаленому режимі. Завдяки досвіду, отриманому під час епідемії Covid-19, ми були готові до такого режиму роботи.

20-річчя компанії "Самміт-Агро Юкрейн"

Багато компаній з різних причин вимушені були скоротити штат. Яка ситуація у «Самміт-Агро Юкрейн»?

— Потреби в скорочені штату у нас немає, співробітники нашої компанії — це її головний актив. Кожен мій колега — це яскрава особистість, друг, професіонал своєї справи, який вкладає в свою роботу душу і всі сили.

Скажу більше — вже після початку війни ми розширили команду регіональних представників, збільшили кількість адміністративного персоналу для підтримки діяльності компанії. Тож усі амбітні задачі, які ставимо перед собою, ми виконуємо! І я, як завжди, впевнений, що наш успіх — це результат злагодженої роботи команди однодумців, які люблять і вміють працювати, дивляться в одному напрямку і ставляться один до одного так, як зазвичай ставляться один до одного члени родини. Ми цінуємо кожного та разом долаємо цей складний шлях.

Корпоративний тімбілдінг "Самміт-Агро Юкрейн", Туреччина 2008р.

Логістика – найболючіше місце в цьому се­­зоні для імпортерів. Як вирішували це питання?

— Після початку війни нам потрібно було швидко побудувати нові логістичні схеми, адже старі стали просто неможливими: порти зупинили діяльність, судна з товаром, які на дату початку війни були в дорозі, наші постачальники спрямували у порти Близького Сходу і Європи, міжнародні перевізники та постачальники відмовлялися поставляти товари на умовах CIP, DAP. Робота з ними на умовах відстрочки платежу стала неможливою. Значна частина нашого товару, яка на початку війни знаходилась на території України, опинилася в зоні великого ризику через бойові дії. Але досить швидко нам вдалося пристосуватися до нових умов — більшість товарів із ризикових зон ми оперативно перевезли на склади у безпечніші регіони.

Сьогодні з гордістю можу говорити про те, що майже всі товари, які ми очікували, вдалося завезти без суттєвих затримок і забезпечити аграріїв високоякісними продуктами. За цим стоїть титанічна робота моїх колег. На щотижневій основі ми інформували клієнтів про те, які товари було завезено, які отримаємо протягом наступного тижня. Це дало нашим клієнтам можливість планувати роботу із захисту посівів і не хвилюватися через критичну нестачу деяких препаратів. Для нас клієнт — це центр будь-яких процесів у компанії.

Як ви оцінюєте актуальну ситуацію на аграрному ринку в цілому? Що сьогодні впливає на ваших клієнтів, на ринок ЗЗР?

— Через зупинку великої частини експорту продукції у аграріїв порушена базова схема їхньої роботи, адже вони не мають змоги реалізувати свою продукцію. На внутрішньому ринку ціни на сільгосппродукцію впали до рівня нижчого, ніж її собівартість. Більшість виробників не можуть реалізувати те, що з такими великими зусиллями виростили. Багато з них одночасно зіткнулися з питанням нестачі місць і засобів для зберігання врожаю, суттєвим зростанням логістичних витрат, вартості пального, засобів виробництва.

Звичайно, що в таких умовах виробники намагаються оптимізувати власні витрати, тому ми спостерігаємо тенденцію до зменшення кількості обробок ЗЗР. Це відбувається в усіх сегментах ринку — і в польових культурах, і в овочевих, і в садах. Але в той же час є препарати, попит на які не зменшується, а навіть збільшується — Іназума, Теппекі, Оттер Форте, Клевердим Гранд, Тарга Макс, Зепан, Ямато. Аграрії купують якісні продукти, щоб не ризикувати врожаєм.

Не забуваємо, що багато сільгоспвиробників опинилися на тимчасово окупованій території — вони просто не мають можливості придбати ЗЗР. Це теж негативно впливає на ситуацію на ринку ЗЗР.

Ми всі дуже сподіваємось, що вдасться розблокувати експорт, та бачимо, що наша держава робить багато кроків для цього. Залежно від того, як швидко вдасться розблокувати експорт, ринок ЗЗР в Україні може скоротитися на 10–20 %.

Зі свого боку ми робимо все можливе, щоб допомогти аграріям: пропонуємо різні фінансові інструменти, пом’якшуємо вплив курсових змін, інтенсифікуємо підтримку клієнтів у всіх регіонах, максимально підтримуємо асортимент ЗЗР та біопродуктів. До речі, у нас не було дефіциту гербіцидів, який відмічався в інших компаніях, ми регулярно завозимо весь товар. На майбутній сезон плануємо підготувати вигідні пропозиції для аграріїв. Наприклад, одна акція для захисту насіння вже стартувала — на протруйник Вінцит та біостимулятор Амалгерол («Дует кращих»).

Тамара Мельничайко, керівник компанії "Самміт-Агро Юкрейн", 2013-2022р.р.

— Маючи 23-річний досвід роботи у компанії «Самміт-Агро Юкрейн», я дуже вдячна засновникам компанії з корпорації Sumitomo за те, що прислухались до моєї рекомендації про призначення новим генеральним директором саме Андрія Кожухаря. Найбільш гідної кандидатури годі й шукати! За 17 років роботи у нашій компанії він чудово зарекомендував себе. 

По-перше, як професіонал своєї справи, який може глибоко розібратись у проблемі та знайти найефективніше рішення. 

По-друге, як дуже активний працівник, який намагається не просто гарно виконувати свої посадові обов’язки, але й допомогти колегам, що працюють поруч. І, по-третє, що є, напевно, найважливішим – як дуже уважна щира людина, що чуйно ставиться до колег, до їх проблем, намагається всебічно допомогти та підтримати. Все це чудово поєднується з вимогливістю та вмінням заохотити до виконання поставлених завдань та отримання результату.

Я щиро сподіваюсь, що компанія «Самміт-Агро Юкрейн» під керівництвом Андрія Кожухаря з честю пройде цей важкий період випробувань, що ми всі переживаємо зараз, та стане ще кращою, сильнішою – своїми досягненнями, зростанням авторитету серед українських аграріїв, професіоналізмом співробітників, поєднанням стабільно якісної роботи та динамічності у подальшому розвитку.

Бажаю успіху компанії, а Андрієві — натхнення та сил на непростому шляху Керівника!

Всі говорять про зміни в структурі посівів, зміщення фокуса аграріїв на дешеві у виробництві культури. Як це впливає на ваш бізнес?

— Весь сезон регіональні представники та технічні експерти нашої компанії були максимально сфокусовані на вирішенні конк­ретних проблем сільгоспвиробників. У нашому портфелі не просто якісні оригінальні продукти, ми пропонуємо комплексні схеми захисту. Тому ми мали можливість індивідуально підходити до вирішення тих викликів, які поставали перед аграріями за конкретних погодних умов і зовнішніх обставин. Завдяки цьому сезон 2022 проходить за планом, який був складений ще до війни.

Також ми розуміємо, що вже з цієї осені виробники будуть надавати перевагу культурам із меншою врожайністю та більшим прибутком, щоб за поточних дуже складних обставин все-таки мати змогу забезпечити беззбитковість виробництва. Це, перш за все, ріпак, соняшник, спецкультури. Ми готуємося до цього та будемо пропонувати клієнтам ефективні рішення захисту в сезоні 2023 року.

Щодо сезону 2023, яким він буде, на вашу думку? Які цілі у компанії?

— Незважаючи на війну, ми продовжуємо працювати над вдосконаленням нашого портфелю продуктів. Нині ми активно працюємо з постачальниками, щоб забезпечити вчасну поставку препаратів, отримати кращі умови для постачання аграріям.

У сезоні 2023 ми виводимо на ринок декілька нових препаратів: інноваційний мідьвмісний препарат Артемікс, атрактант для бджіл Біфлай. Також повертаємо на ринок легендарний продукт, але з покращеною рецептурою – Астрел Макс. Військові дії завадили нам провести масштабні випробування в Україні, але досліди, які нам вдалося вчасно закласти у Польщі цього року, показали чудові результати. Наші фахівці відвідали всі дослідні центри та побачили наживо ефективність препарату.

Ми не зупиняли демонстраційні заходи та інші особисті зустрічі з аграріями у відносно безпечних районах. Адже нині це не лише можливість побачити особисто один одного, а й обмінятися думками й очікуваннями. Плануємо низку заходів і наступного сезону.

Також ми провели низку локальних дослідів у регіонах, плануємо досліди й на наступний рік. Їхні результати дають нам змогу вдосконалювати портфель, робити вчасні та ефективні рекомендації, враховуючи клімат, структуру посівних площ, технології вирощування та збирання культур.

Андрію, ви прийняли компанію з багатою історією. Що з цього багажу ви візьмете з собою та що плануєте додати нового?

— Так, компанія має свою культуру і традиції. Попередні керівники заклали міцний фундамент головних, на мій погляд, принципів у роботі: порядність, прозорість, послідовність. Наші клієнти та партнери це дуже цінують, віддячують багаторічною співпрацею.

На такому фундаменті будувати набагато легше. Для компанії я обрав декілька векторів руху. Це збільшення долі ринку, пошук інноваційних, я б сказав, революційних рішень у захисті рослин (таких, наприклад, як препарат Нурспрей, який допомагає рослинам боротися зі стресом в умовах посухи) та подальше професійне зростання нашої команди.

І наостанок, що б ви побажали українським аграріям у ці складні для всіх часи?

— З вірою у Перемогу робити те, що вони люблять і вміють – працювати на землі для людей. А ми зробимо все можливе, щоб їхня праця була максимально продуктивною.

ПРО ОСОБИСТЕ

Що для вас є найголовнішим на сьогодні?

— Як і для кожного українця — це закінчення війни, безпека рідних, колег і друзів, повернення до мирного життя і відбудова нашої країни.

Життя у бізнесменів — іноді таке божевільне, з авралу в аврал, що часу на сім’ю буває не вистачає. Не ображаються рідні на брак уваги?

— Сьогодні мої рідні як ніколи підтримують мене, розуміючи, які виклики постали переді мною. Досить часто доводиться працювати допізна, але кожного вечора намагаюсь приділити увагу рідним, хоча б деякий час. Почитати дітям перед сном у нашій родині — це обов’язковий щоденний ритуал.

Штрихи до портрета

Життєві принципи, які допомагають досягати поставленої мети. Чітке усвідомлення того, що можливо все. Треба тільки поставити собі мету. І потім наполегливо до неї йти.

Професія, про яку мріяли у дитинстві. У глибокому дитинстві мріяв бути водієм сміттєвоза. Зараз тішуся, що ця мрія не здійснилася.

Головна риса характеру. Наполегливість і цілеспрямованість

Улюблений афоризм. «Цільтеся у місяць. Навіть якщо промахнетеся, то опинитеся серед зірок» (Норман Вінсент Піл). «Давайте вирішувати проблеми по мірі їх надходження» (М. Жванецький). Для мене ця фраза дуже актуальна в нинішні часи, адже більшість проєктів і починань зараз виглядають ще більш складними, ніж звичайно. Перед тобою пазл із безліччю шматочків, які одночасно не збереш. Тож починаєш поступово шукати рішення за рішенням, вирішувати проблему за проблемою – і пазл нарешті складається! Те, що тиждень тому здавалося дуже складним, нарешті втілюється в життя, і це, безумовно, надає мотивацію до нових досягнень.

Улюблений історичний персонаж. Уінстон Черчіль. Ця людина змогла навіть у найтемніші часи в історії своєї країни зберігати спокій, приймати правильні і виважені рішення, не втрачаючи при цьому почуття гумору і людяності.

Якщо щастя не в грошах, то в чому. Щастя – у дитячій посмішці, у вдячному погляді людини, якій вдалося допомогти. Щастя – в обіймах рідних, у сонячному промені, у ароматі бузку, у веснянках на обличчі доньки. Щастя завжди поруч, іноді у найпростіших речах, важливо вміти його помічати.

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу
https://propozitsiya.com/ua/andriy-kozhuhar-dlya-nas-kliient-ce-centr-bud-yakih-procesiv-u-kompaniyi