"Мідна броня" - "Садівництво по-українськи", №1, 2023р.
Компанія «Самміт-Агро Юкрейн» представила на міжнародному форумі «Інтенсивний сад — 2023» інноваційне рішення для захисту плодових.
Що нового можна розказати садівнику про мідь? Адже препарати на її основі давно використовують у рослинництві та вважають одними з найкращих засобів хімічного захисту рослин проти грибних та бактеріальних хвороб.

Михайло Полішвайко, продукт-менеджер ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн», виступаючи на форумі «Інтенсивний сад. Виклики сьогодення», запропонував учасникам подивитися на групу цих препаратів з іншого ракурсу та у новому форматі. Технології не стоять на місці, і навіть такий простий елемент, як мідь, може бути ще ефективнішим завдяки інноваційним рішенням щодо форми виготовлення препаратів.
Приклад такої інновації — продукт Артемікс, який у своєму складі містить відразу дві діючі речовини, а саме дві форми міді: оксихлорид міді 239,36 г/л та гідроксид міді 236,64 г/л. Хоча гідроксиди займають на українському ринку більше ніж 70% мідьвмісних препаратів, однак інших двокомпонентних препаратів міді сьогодні на ринку немає.
Інноваційність використання одночасно двох форм міді полягає в тому, що кожна з них проявляє ті чи інші властивості цього елемента повною мірою. Адже немає однієї універсальної форми міді, яка б мала за всіма якостями максимальну ефективність.
«Ідея створення Артеміксу доволі проста: ми захотіли отримати препарат, який би поєднував кращі властивості різних форм», — наголошує Михайло Полішвайко.
Ще одна важлива та відмінна риса цього препарату — він рідкий. Це робить його зручним та простим у застосуванні. Завдяки рідкій препаративній формі Артемікс більш технологічний та зручний у застосуванні за сухі мідні препарати. Наприклад, під час виробництва рідких препаративних форм є більше можливостей додати до складу препарату низку ад’ювантів. Вони фактично і роблять препарат препаратом, надають більшої ефективності діючим речовинам.
Артемікс поєднує кращі властивості різних форм міді

Артемікс має дрібний розмір частинок — менше ніж 1 мкм. Це важливо, коли йдеться про контактні фунгіциди, де діюча речовина не повністю розчинена.
«Чим більше ви покладете цих часточок на одиницю площі рослини, тим ефективніше буде захист. Вони краще затримуються та закріплюються на оброблюваній поверхні, менше піддаються впливу опадів та струшуванню вітром», — розповідає Михайло Полішвайко.
Розмір частинок визначає ще один важливий показник — покривну здатність продукту. Тут можна провести аналогію з фарбою, на банці з якою зазначають, скільки квадратних метрів можна нею пофарбувати. Тож за розміру часток Артеміксу 1 мікрон у 1 грамі продукту міститься приблизно 3000 × 108 часточок міді. Коли розмір збільшується на 3 мкм, то їхня кількість зменшується у 60 разів.
Покривна здатність — ключовий аспект ефективності

Це доволі суттєва різниця. Артемікс здатний покрити значно більшу, ніж інші препарати, площу листка міддю. Артемікс має покращену біодоступність, тобто кількість вивільнених іонів міді у робочому розчині за період часу.
Щоб її визначити, використовують атомно-абсорбційний спектрометр. Артемікс вивільняє у чотири рази більше іонів у порівнянні зі стандартними діючими речовинами, забезпечуючи потужнішу та інтенсивнішу захисну дію.
Ще одна важлива властивість інноваційного фунгіциду: стійкість до змивання опадами. Ад’юванти, які додають під час виготовлення препарату, дають змогу йому краще утримуватися на поверхні рослини. За випадання 10 мм опадів впродовж 50 хв розподіл Артеміксу поверхнею листка був рівномірніший і кращий у порівнянні з іншими препаратами.
На сьогодні Артемікс зареєстрований в Україні для використання на яблуні, винограді, волоському горіху і томатах нормою залежно від культури 2‒6 л/га. Загалом Артемікс зареєстрований для застосування на 65
культурах. Зараз препарат зареєстрований у 11 країнах. Та й для Європи це не новий продукт, садівники його там добре знають, правда, під іншими торговими марками.
Артемікс. Реєстрація в Україні

Автор статті: Дмитро Громов, "Садівництво по-українськи", №1, 2023р.