КОНТРОЛЬ ХВОРОБ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ В РАННЬОВЕСНЯНИЙ ПЕРІОД
Початковий розвиток озимої пшениці був дуже сприятливий за рахунок відносно теплих осінніх місяців 2018 року. Навіть та пшениця, яка була посіяна в жовтні, в зиму ввійшла в фазі кущення. Зимовий період нинішнього сезону виявився в цілому теплішим від середньостатистичних показників, значних понижень температури, які могли б бути небезпечними для культури, не спостерігалося. А найвищими аномаліями відзначився лютий, в якому спостерігались температури, що були вищі на 3-6оС від кліматичної норми. Протягом зими кількість опадів була достатньою, а земля під снігом переважно не замерзала. Такі погодні умови сприяли як добрій перезимівлі озимих культур, так і збереженню та накопиченню інфекційного фону в ґрунті і на рослинних рештках.
Нажаль, ці умови виявилися сприятливими для розвитку кореневих гнилей. Дуже важливо звернути увагу на цю проблему якомога раніше, адже вони можуть бути причиною випадання сходів та зменшення продуктивного кущення. Також необхідно своєчасно провести обстеження посівів та визначити їх фітосанітарний стан, звернувши особливу увагу на розвиток та поширення борошнистої роси. Цього року прогнозується значне поширення цієї хвороби по всій території України, що зумовлено накопиченням первинної інфекції, яка добре перезимувала на ураженій культурі чи рослинних рештках. При найменших проявах цих та інших хвороб, а краще - профілактично, необхідно провести фунгіцидну обробку пшениці.
Одним з найефективніших системних фунгіцидів в боротьбі із кореневими гнилями є препарат ТОПСІН-М 500, КС, який добре працює в широкому діапазоні температур (починаючи з +5оС), стримуючи розвиток хвороб. Даний фунгіцид застосовують в нормі 1,2-1,4 л/га в залежності від стану посівів та видового складу збудників хвороб.
Ефективним рішенням на ослаблених посівах може бути використання ТОПСІН-М 500, КС у баковій суміші з біостимулянтом АМАЛГЕРОЛ, ЕВ (2,0 л/га). Цей продукт активує захисні механізми рослини та сприяє посиленому росту кореневої системи. Оптимальна фаза застосування суміші – на початку стеблування культури (ВВСН 30 – 31). Біостимулянт АМАЛГЕРОЛ, ЕВ підсилює дію фунгіциду, покращує засвоєння культурою елементів мінерального живлення, посилює природній імунітет рослин, поліпшує стійкість до стресових факторів, таких як перепади температур, посуха, хімічні навантаження, тощо.
Також, для найбільш ефективного комплексного контролю хвороб, що можуть розвиватися під час відновлення вегетації озимої пшениці, компанія «Самміт-Агро Юкрейн» пропонує новий фунгіцид на основі трьох діючих речовин з системною та трансламінарною дією – ЮТАКА, СЕ. Крім тіофанат-метилу та тебуконазолу, до складу цього продукту входить унікальна діюча речовина цифлуфенамід, що проявляє профілактичну та лікувальну дії проти борошнистої роси, септоріозу та іржі.
Ця діюча речовина належить до хімічної групи феніл-ацетамідів та відрізняється за способом дії від інших існуючих фунгіцидів, що підвищує ефективність захисту від борошнистої роси та знижує ризик виникнення резистентності. Цифлуфенамід перерозподіляється у газовій фазі, проявлячи інгібуючий ефект на всіх стадіях розвитку борошнистої роси, пригнічує розвиток патогену та його здатність поширюватись на здорові рослини.
Цього сезону ми рекомендуємо застосовувати фунгіцид ЮТАКА, СЕ у нормі 1,0- 1,2 л/га в зв’язку з сприятливими умовами для розвитку хвороб. За допомогою вдалого поєднання трьох діючих речовин, фунгіцид ЮТАКА, СЕ контролює найпоширеніші хвороби озимої пшениці, такі як: кореневі гнилі, борошниста роса, септоріоз та інші плямистості та забезпечує здоровий розвиток рослин на початкових стадіях росту та відновлення вегетації цієї культури.