КОНТРОЛЬ СКЛАДНИХ ШКІДНИКІВ КУКУРУДЗИ

Наближається середина літа і на кукурудзяних полях України, особливо в південних областях, вже спостерігається літ стеблового кукурудзяного метелика та його яйцекладка. Невдовзі очікується масове відродження гусениць.

Пошкодження кукурудзяним метеликом спричиняють ламкість стебел кукурудзи, зараження фузаріозом та пліснявими грибами.  

Рис.1. Яйцекладка кукурудзяного стеблового метелика

Крім того, гусінь пошкоджує стебло та качан, чим перешкоджає нормальному формуванню врожаю.  А це у свою чергу позначається на врожайності. Згідно досліджень, втрати врожайності можуть сягати 25-40%.

Тож, якщо ви на своїх полях спостерігаєте яйцекладки на нижніх листках кукурудзи, кількість яких перевищує ЕПШ (5-7 яйцекладок на 100 рослин) (Рис.1.), потрібно негайно планувати обробки інсектицидами.

В той же час, в західних та центральних регіонах очікується поява імаго західного кукурудзяного жука (діабротики), який вже адаптувався до нашого клімату і створює неабияку проблему в господарствах, де кукурудза вирощується в коротких сівозмінах чи взагалі беззмінно із року в рік, повертаючись на одні і ті ж поля.

В чому основна загроза?

Шкоди посівам завдають личинки й жуки. Основних прямих збитків завдають личинки, які пошкоджують кореневу систему рослин кукурудзи.

Рис. 2. Кукурудза, що вилягла внаслідок поїдання коріння личинкою діабротики

Личинки молодших віків вигризають кореневі волоски. Потім, по мірі зростання, переходять на живлення тонкими корінцями і, нарешті, добираються до великих коренів. Пошкоджені рослини відстають у рості, а за сильних пошкоджень - гинуть.

Деформованi стебла вигинаються у вигляді «гусячої шиї». Рослини вилягають, що ускладнює або взагалi робить неможливим збирання врожаю (Рис.2).

Економічний поріг для личинок становить 25 особин/м².

Рис. 3. Імаго пошкоджують недозрілі зерна кукурудзи

Жуки (імаго) живляться листками, пилком, рильцями та верхівками качанів, недозрілими зернами, листками в період цвітіння.

В результаті початки часто є недозапиленими. 

Нажаль, фермери часто недооцінюють шкоду, яку завдають імаго, і ігнорують його розвиток.

Про суттєву шкодочинність імаго свідчить досить низький для цього шкідника економічний поріг шкодочинності (5-10 екз/рослину у фазі цвітіння). Тобто істотні втрати врожаю спостерігаються вже за такої чисельності імаго.

Рис. 4. Пошкодження імаго рилець кукурудзи і, як наслідок, недозапилення початків

Тобто істотні втрати врожаю спостерігаються вже за такої чисельності імаго.

Для того, щоб мінімізувати негативний вплив на врожай та знижувати потенційні втрати врожаю в майбутні роки, важливою ланкою стратегії боротьби є комплексна хімічна система захисту.

Проти личинок є обов’язковим висів протруєного інсектицидом насіння та застосування гранульованих ґрунтових інсектицидів.

Проти імаго найбільш ефективним є застосування інсектицидів в процесі вегетації.

Для контролю цих складних та дуже небезпечних шкідників рекомендуємо застосувати інсектицид ІНАЗУМА (0,25-0,35 кг/га) із внесенням за допомогою висококліренсних обприскувачів чи авіавнесення.

Застосування ІНАЗУМА в період активного льоту та харчування діабротики дає можливість захистити посіви від пошкодження безпосередньо жуками та зменшити чисельність популяції перед відкладкою яєць. Важливо відмітити, що плодючість однієї самки складає до 1000 яєць, з яких наступного року відродяться личинки та будуть пошкоджувати кореневу систему кукурудзи. Тому контроль імаго має стратегічне значення задля зниження тиску шкідника в наступні роки вирощування.

Найкращим періодом для внесення ІНАЗУМА є період викидання волоті та цвітіння жіночих суцвіть (рилець), оскільки в цей період діабротика завдає найбільших втрат врожайності. В багатьох випадках для більш комплексного контролю шкідника, внесення ІНАЗУМА потрібно повторити, так як літ шкідника є розтягнутим.

Для ефективного контролю стеблового метелика, моніторинг появи шкідника також є вкрай важливим, ІНАЗУМУ слід застосовувати в період коли молоді личинки, що відродились активно живляться і є найбільш чутливими до інсектицидів.

Якщо пропустити цей період, то личинки вгризаються в тканини, після чого є не вразливими до інсектицидів.

Тож пам'ятаємо, що надійний та своєчасний захист кукурудзи від шкідників - запорука очікуваних врожаїв!


За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників"Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.