МАЛІ ШКІДНИКИ – ВЕЛИКІ ПРОБЛЕМИ: ЗАХИЩАЄМО САД ВІД КЛІЩІВ!

Останнім часом ми все частіше отримуємо звернення від українських садівників щодо масового поширення в садах кліщів.

Дійсно, погодні умови посприяли стрімкому розповсюдженню шкідників і наші експерти з різних регіонів країни це підтверджують.

Тим не менш в тих садах, де ще ранньою весною було здійснено обробку мінеральною олією ОЛЕМІКС, або ж до цвітіння внесено акарицид НІССОРАН, на початку сезону великої проблеми з кліщем не спостерігалося.

На фоні високих температур, що тримаються останніми тижнями та сухої погоди, кліщ почав масово розвиватися. Моніторинг садів демонструє масовий розвиток павутинних кліщів, таких як звичайний павутинний, глодовий, червоний та бурий плодові кліщі, а також мікрокліщів, що свідчить про необхідність негайного застосування акарицидів.

Фото 1. Червоний плодовий кліщ (Panonychus ulmi Koch. / Metatetranychus ulmi Koch.)

З огляду на ситуацію, що складається в садах, спеціалісти «Самміт-Агро Юкрейн» рекомендують застосувати акарицид САНМАЙТ у нормі 0,9 кг/га із обов’язковим додаванням ад’юванту СКАБА у нормі 0,5 л/га.

Проте, перш ніж почати обробку, ми завжди рекомендуємо для ефективного контролю кліщів у саду та зниження ризику розвитку резистентності дотримуватись наступних рекомендацій.

  • Усі специфічні акарициди на ринку України є контактними, а кліщі переважно знаходяться з нижнього боку листа, тому якість обробки має дуже велике значення. Використовуйте достатню кількість робочого розчину та обов’язково додавайте ад'юванти-розповсюджувачі, наприклад СКАБА, для якісного покриття культури, в т.ч. з нижнього боку листка.
  • Не застосовуйте специфічні акарициди у бакових сумішах з контактними фунгіцидами і, особливо, з добривами для позакореневого підживлення, так як вони суттєво знижують ефективність специфічних акарицидів. Так само, деякі системні фунгіциди та інсектициди можуть впливати на ефективність акарицидів. Тому для найкращого ефекту застосовуйте бакову суміш акарицид + ад'ювант для розповсюдження без додавання інших пестицидів та добрив.
  • Будь-яка популяція кліщів може мати особини, які є стійкими до дії того чи іншого акарициду. Якщо використовувати один і той же акарицид, або акарициди з одної і тієї ж хімічної групи, чи препарати що мають однаковий спосіб дії, популяція стійких особин може почати домінувати в межах одного саду. Чергуйте обробки акарицидами з різних хімічних класів та з різними способами дії на шкідника для зниження ризику розвитку резистентності.

Для ефективного контролю кліщів та зниження ризику розвитку резистентності чи стримування масового розмноження стійких популяцій кліщів, якщо вони вже присутні в саду, спеціалісти "Самміт-Агро Юкрейн" рекомендують застосувати інноваційний засіб для фізичного контролю дрібних шкідників СІЛКЕР з концентрацією робочого розчину 0,12-0,15%.

Після обробки розчином препарату на чутливих шкідниках утворюється полімерна сіткоподібна структура, яка впливає на важливі функції їх життєдіяльності: обмежує рух, блокує дихання та ускладнює харчування на рослині. Кліщі, як найдрібніші шкідники, дуже чутливі до дії СІЛКЕР.

Фактично рівень ефективності проти кліща дорівнює якості обробки: якщо робочий розчин потрапить на кліща, кліщ загине. 

В саду ефективність СІЛКЕР досягає 95-98%. Чутливими є як павутинний, червоний та бурий плодові кліщі, так і мікрокліщі (кліщ Шлехтендаля).

Ще однією перевагою СІЛКЕР є те, що препарат не містить у своєму складі пестицидів, тому його можна застосовувати незадовго до збору врожаю. В результаті розпаду СІЛКЕР утворюються виключно прості сполуки, які не можуть бути розцінені як залишки пестицидів.

Слід пам’ятати, що СІЛКЕР ефективний проти рухомих форм кліща, але не діє на яйця, тому обробку препаратом потрібно через 5-7 днів повторити, або застосувати бакову суміш з акарицидом НІССОРАН  (0,4-0,6 кг/га), який порушує процес переходу кліщів з однієї стадії розвитку в іншу й контролює кліщів на стадії розвитку яйце-личинка-німфа.

Рекомендована бакова суміш:

Важливо: при застосуванні СІЛКЕР у бакових сумішах не рекомендується додавати будь-які інші ад’юванти!

Звертаємо Вашу увагу, що не слід проводити обробку СІЛКЕР, якщо температура повітря перевищує +35 °C, адже це підвищує ризик пошкодження культури внаслідок різниці температури робочого розчину і рослини, що обробляється. Крім того, не можна проводити обробку по вологому листу та якщо є ймовірність випадання невеликого дощу чи мряки протягом 4-6 годин після обробки.

Якщо на момент моніторингу крім кліщів у саду присутні також казарки, букарки, квіткоїд або яблунева галиця, рекомендуємо до бакової суміші додати інсекто-акарицид  БАЛАЗО.

Рекомендована бакова суміш:

Крім того, БАЛАЗО ефективно контролює імаго плодожерки та проявляє побічну дію проти попелиць.

Обрати надійний акарицид в залежності від стадії розвитку допоможе наведена нижче схема:

Рисунок 1. Стадії розвитку кліща

Подбайте про захист свого саду!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.