ЗАХИСТ КАРТОПЛІ ВІД АЛЬТЕРНАРІОЗУ

На початку червня, приблизно за два-три тижні до бутонізації, на нижніх затінених листках картоплі можуть з’явитися плями вкрай небезпечної хвороби картоплі – альтернаріозу (Фото 1).

Збудниками альтернаріозу є гриби роду Alternaria. Розрізняють дві форми цієї хвороби: ранню суху плямистість, збудником якої є Macrosporium solani (синонім Alternaria solani) та пізню суху плямистість, збудником якої є гриб Alternaria alternatа.

В різні роки в Україні втрати врожаю картоплі внаслідок ураження цими грибами коливаються у межах 30‒60%. Розвитку хвороби сприяють спекотна посушлива погода, яка чергується з ранковими росами чи дощами.

Фото 1. Прояви альтернаріозу картоплі

Особливістю грибів роду Alternaria є їх пластичність і здатність адаптуватися до абіотичних факторів, зокрема температурних умов. Тому, не дивлячись на оптимальні температурні межі для свого розвитку (+24…+30°С), альтернаріоз картоплі розвивається і за значно нижчих температур, притому що мінімальним порогом розвитку хвороби є температура +7°С.

Зберігається інфекція у ґрунті, на рослинних рештках і на бульбах у вигляді міцелію і конідій.

Комплекс заходів по контролю альтернаріозу картоплі повинен базуватися на підборі в першу чергу оптимального живлення рослин, дотриманні сівозміни та вирощуванні сортів, які менш сприйнятливі до ураження цим патогеном.

Так, наприклад, за даними досліджень Гаврилюк А.Т, проведених на базі Української науково-дослідної станції карантину рослин Інституту захисту рослин НААН стійкість середньостиглих та середньопізніх сортів картоплі (Поліське Джерело, Явір, Червона Рута, Віринея, Слов’янка, Лугівська) до збудника хвороби була вищою у порівнянні з ранніми та середньоранніми сортами.

Щодо побудови фунгіцидної систему захисту від альтернаріозу, то для ранніх сортів інтервал між обробками має бути 8–10 днів, а для пізніх – в межах 12–15 днів.

У портфоліо «Самміт-Агро Юкрейн» є ряд фунгіцидів, які дають можливість ефективно побудувати систему захисту картоплі від альтернаріозу.

Найкраща стратегія у фунгіцидному захисті картоплі – профілактика.

МАНЗАТ (манкоцеб, 750 г/кг) - контактний фунгіцид, яким у посадках картоплі слід розпочинати працювати до появи симптомів хвороб, що приблизно збігається з періодом "сходи - початок змикання у рядку", та повторювати обробки в залежності від стиглості сорту через 10-15 днів.

Фунгіцид МАНЗАТ вироблений за спеціальною технологією RainCoat, яка:

  • забезпечує дрібний розмір частинок, завдяки чому покращується покриття оброблювальної листової поверхні та підвищується ефективність препарату;
  • утворює у воді більш стійку суспензію у порівнянні з іншими препаратами на основі манкоцебу та не забиває фільтри та форсунки обприскувача;
  • підвищує стійкість до змивання завдяки спеціальним ад’ювантам, які входять до складу препарату;
  • містить Zn та Mn, які являються додатковими елементами позакореневого живлення.

Норма застосування: 1,2-1,6 кг/га.

У період розвитку картоплі «початок бутонізації - цвітіння» у систему захисту слід включити фунгіцид НАУТІЛ (цимоксаніл, 50 г/кг + манкоцеб, 680 г/кг), який:

  • окрім контактної дії, володіє потужною лікувальною, антиспоруляційною та захисною дією на збудників хвороб;
  • виготовляється у зручній препаративній формі – гранули, що диспергуються у воді, не пилить та не піниться;
  • володіє підвищеною стійкістю до змивання опадами;
  • швидко (упродовж 1 години) проникає у рослину.

Норма застосування: 1,8-2,0 кг/га.

Ефективність препарату  НАУТІЛ на основі комбінації цимоксанілу та манкоцебу, згідно 3 річних досліджень, проведених у 2014-2016 рр на базі Української науково-дослідної станції карантину рослин Інституту захисту рослин НААН складала понад 85%, що значно перевищувало за ефективністю препарати на основі дифеноконазолу, сульфату міді триосновного, манкоцебу+металаксилу-м (Графік 1).

Графік 1. Ефективність різних діючих речовин та їх комбінацій проти альтернаріозу картоплі

Для підвищення ефективності захисту картоплі від хвороб рекомендуємо фунгіциди застосовувати у баковій суміші з препаратом КРУСЕЙД - ад’ювантом, який був спеціально розроблений для використання з фунгіцидами на картоплі.

КРУСЕЙД знижує поверхневий натяг робочого розчину, дозволяючи робочому розчину рівномірніше та швидше розповсюджуватися у місцях, що ускладнені для зволоження (поверхні рослин вкриті восковим нальотом, стебла рослин та густо опушені поверхні молодих листків).

Рекомендовані бакові суміші:

МАНЗАТ (1,2-1,6 кг/га) + КРУСЕЙД 0,25% (250 мл/100 л води)

НАУТІЛ (1,8-2,0 кг/га) + КРУСЕЙД 0,25% (250 мл/100 л води)

Подбайте про надійний захист картоплі!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників "Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.