СТАН ПОСІВІВ ПШЕНИЦІ ПІСЛЯ ЗИМИ. ПЕРША ФУНГІЦИДНА ОБРОБКА

З наростанням позитивних температур на полях озимої пшениці інтенсивно проходить відновлення вегетації. У другій декаді березня в Україні продовжувала утримуватися надзвичайно тепла погода. В окремі дні максимальна температура повітря підвищувалася до + 12°С..+15°С, а на півдні – до + 16°С..+19°С, зрідка випадали опади.

Під час обстежень посівів пшениці експертами нашої компанії були виявлені поля з симптомами ураження борошнистою росою, для якої склалися оптимальні умови розвитку і поширення.

Особливо інтенсивно вона розвивається у добре розвинених посівах (Фото 1).

Фото 1. Посіви озимої пшениці уражені борошнистою росою. Вінницька обл., Крижопільський р-н, 2023р.

Важливими особливостями збудника борошнистої роси є той факт, що для свого розвитку він не потребує дощових періодів й успішно перезаражає рослини за вологості повітря від 50 % й температури 0°С...+20°С, а тривалість інкубаційного періоду хвороби становить 3–11 днів (у середньому 4–5 днів). Ураження борошнистою росою призводить до зменшення асиміляційної поверхні й зниження інтенсивності фотосинтезу рослин. А нехтування контролем цієї хвороби може призводити до втрат врожаю на рівні 10-15%.

Окрім борошнистої роси, часто в посівах можна виявити й пікніди септоріозу, з яких вже за температури від +4°С й наявності короткострокових опадів або 100% вологості повітря виходитимуть пікноспори й перезаражатимуть молоді листки.

За оптимальних умов формування свіжих плям зі зрілими пікнідами відбувається протягом 6-14 днів.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, через один-два тижні можна очікувати стрімкого розвитку у посівах пшениці борошнистої роси разом з комплексом інших небезпечних хвороб.

Отже, потрібно вже зараз планувати захисні обробки фунгіцидами в залежності від ситуації на полі у період кінець кущення-початок виходу в трубку.

Надійний та комплексний контроль борошнистої роси, септоріозу листя, а також церкоспорельозної прикореневої гнилі на початкових етапах активного росту культури забезпечить сучасний фунгіцид ЮТАКА (тіофанат-метил, 350 г/л + тебуконазол, 100 г/л + цифлуфенамід, 6,3 г/л) з нормою використання 1,0-1,2 л/га.

Ключовою перевагою фунгіциду ЮТАКА є його висока ефективність за широкого діапазону температур, адже він починає діяти від +5°С за рахунок тіофанат-метилу та цифлуфенаміду, у той час, коли за таких умов стробілурини, карбоксаміди та триазоли матимуть недостатню ефективність.


Цифлуфенамід має властивість перерозподілятися у газовій фазі й впливає на збудника навіть в тих частинах рослини, куди не потрапив фунгіцид. Ця нова діюча речовина проявляє швидкий «стоп-ефект» на борошнисту росу, а також контролює цю хворобу на всіх стадіях її розвитку. Ефективність цифлуфенаміду проти борошнистої роси значно перевищує інші діючі речовини, які спеціалізуються у контролі цієї хвороби.

У посівах пшениці, які слабо розкущені з помірною вегетативною масою, за незначного розвитку хвороб, оптимальним рішенням буде використання системного фунгіциду ТОПСІН-М (тіофанат-метил, 500 г/л) з нормою витрати 1,2-1,4 л/га.

Цей фунгіцид має вплив на збудників борошнистої роси, септоріозу та церкоспорельозної прикореневої гнилі, а для підсилення ефективності дії препарату, зокрема проти септоріозу та борошнистої роси, рекомендується використовувати його на пшениці у баковій суміші з фунгіцидом ІКАРУС ТУРБО (тебуконазол, 430 г/л) з нормою витрати 0,3-0,4 л/га.

Для кращого відновлення рослин після зими, розвитку вторинної кореневої системи, протидії заморозкам та іншим стресовим факторам, рекомендуємо у бакову суміш додати мультифункціональний біостимулянт АМАЛГЕРОЛ ЕССЕНС

Рекомендована норма витрати: 2,0-2,5 л/га.За підвищення температури повітря до +15°С...+17°С відбувається активне заселення полів клопами з місць зимівлі. У такому разі ми рекомендуємо застосувати інсектицид Ф’ЮРІ з нормою витрати 0,1 л/га. Діюча речовина препарату - зета-циперметрин - має добре виражену контактно-кишкову дію, працює навіть за прохолодних температур, виявляє на шкідників «нокдаун-ефект» і має широкий спектр інсектицидної активності та в залежності від погодних умов захисна дія триває 7-10 днів. А аграріям, що працюють в південних регіонах слід вже зараз не зволікаючи провести огляд посівів та запланувати обробку найближчим часом!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників"Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.