КОНТРОЛЬ ІМАГО ДІАБРОТИКИ – ВАЖЛИВИЙ ЕЛЕМЕНТ БОРОТЬБИ ЗІ ШКІДНИКОМ

Західний кукурудзяний жук (діабротика) вже давно став глобальною проблемою, що завдає значних збитків. За даними Міністерства сільського господарства США (USDA) щорічний збиток, заподіяний цим шкідником лише в Америці, та витрати на боротьбу з ним складають 1 млрд дол. За їх оцінками до 10% врожайності кукурудзи втрачається внаслiдок шкодочинності діабротики.

Діабротика з’явилася на території України у Закарпатській області ще у 2001 році. Наразі даний шкідник став глобальною проблемою вже для України, адже за довгий час він більш адаптувався до українського клімату. Тому останніми роками його фіксували в усіх зонах вирощування кукурудзи, тобто майже по всій території держави. Найбільш гостро стоїть питання в регіонах чи господарствах, де кукурудза вирощується в коротких сівозмінах чи взагалі беззмінно із року в рік, повертаючись на одні і ті ж поля.

В чому основна загроза?

Шкоди посівам завдають личинки й жуки. Основних прямих збитків завдають личинки, які пошкоджують кореневу систему рослин кукурудзи.

Рис. 1. Кукурудза, що вилягла внаслідок поїдання коріння личинкою діабротики

Личинки молодших віків вигризають кореневі волоски. Потім, по мірі зростання, переходять на живлення тонкими корінцями і, нарешті, добираються до великих коренів. Пошкоджені рослини відстають у рості, а за сильних пошкоджень - гинуть.

Деформованi стебла вигинаються у вигляді «гусячої шиї». Рослини вилягають, що ускладнює або взагалi робить неможливим збирання врожаю - див. Рис.1. 

Економічний поріг для личинок становить 25 особин/м².

Жуки (імаго) живляться листками, пилком, рильцями та верхівками качанів, недозрілими зернами, листками в період цвітіння.

Рис. 2. Імаго пошкоджують недозрілі зерна кукурудзи

В результаті початки часто є недозапиленими. Нажаль, фермери часто недооцінюють шкоду, яку завдають імаго, і ігнорують його розвиток. 

Про суттєву шкодочинність імаго свідчить досить низький для цього шкідника економічний поріг шкодочинності - 5-10 екз/рослину у фазі цвітіння. 

Тобто істотні втрати врожаю спостерігаються вже за такої чисельності імаго.

Для того, щоб мінімізувати негативний вплив на врожай та знижувати потенційні втрати врожаю в майбутні роки, важливою ланкою стратегії боротьби є комплексна хімічна система захисту.

Рис. 3. Пошкодження імаго рилець кукурудзи і, як наслідок, недозапилення початків

Проти личинок є обов’язковим висів протруєного інсектицидом насіння та застосування гранульованих ґрунтових інсектицидів.

Проти імаго найбільш ефективним є застосування інсектицидів в процесі вегетації.

Інсектицид ІНАЗУМА є популярним інсектицидом в Європі для захисту від імаго діабротики, зокрема в Угорщині, оскільки має як потужну контактну, так і тривалу системну дію, а також має вплив на інших шкідників кукурудзи: попелиці, бавовникова совка, кукурудзяний стебловий метелик.

Спеціалісти «Самміт-Агро Юкрейн» для контролю імаго діабротики рекомендують інсектицид ІНАЗУМА в нормі 0,25-0,35 кг/га із внесенням за допомогою висококліренсних обприскувачів чи авіавнесення.

Застосування ІНАЗУМА в період активного льоту та харчування шкідника дає можливість захистити посіви від пошкодження безпосередньо жуками та зменшити чисельність популяції перед відкладкою яєць. Важливо відмітити, що плодючість однієї самки складає до 1000 яєць, з яких наступного року відродяться личинки та будуть пошкоджувати кореневу систему кукурудзи. Тому контроль імаго має стратегічне значення задля зниження тиску шкідника в наступні роки вирощування.

Найкращим періодом для внесення ІНАЗУМА є період викидання волоті та цвітіння жіночих суцвіть (рилець), оскільки в цей період діабротика завдає найбільших втрат врожайності. В багатьох випадках для більш комплексного контролю шкідника, внесення ІНАЗУМА потрібно повторити, так як літ шкідника є розтягнутим.

Тож пам'ятаємо, що надійний та своєчасний захист кукурудзи від шкідників - запорука очікуваних врожаїв!

За більш детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до регіональних представників"Самміт-Агро Юкрейн" та офіційних дистриб’юторів компанії у вашому регіоні.