ЗАХИСТ САДУ ВІД ХВОРОБ В ПЕРЕДЗИМОВИЙ ПЕРІОД

Добігає кінця цьогорічний аграрний сезон, в садах йде масовий збір врожаю. Наразі вдалий час підвести підсумки та розібратися, які фактори впливали на розвиток хвороб, зокрема, парші, в цьому сезоні, адже боротьба із нею ще не завершена.

У 2022 році весна була рання, але прохолодна. Температура повітря й ситуація із опадами були нестабільними та постійно коливалися, що ускладнювало діагностику розвитку парші. Тож, садівники мали або обробляти сад регулярно або чітко орієнтуватися на погоду, слідкуючи за температурою та опадами.

В кращій ситуації знаходилися ті фермери, в яких встановлені метеостанції, що з високою точністю можуть прогнозувати початок розвитку парші.

Ситуація в садах в травні-червні в різних областях була різна: в той час коли на cході і на півдні пішли затяжні дощі, які тривали по три-чотири доби, в західних, центральних і частково північних областях опадів майже не було зовсім, проте зберігалися ранкові роси, які також сприяли розвитку парші.

В садових господарствах цього року склалася різна як фінансова, так і агрономічна ситуація. Тож кожний садівник вирішував індивідуально: чи обробляти сад інтенсивно, чи зменшити обробки. Нажаль, були й такі сади, які не оброблялися взагалі або оброблялися 2-4 рази за сезон. В результаті навіть у вересні і жовтні там можна побачити масове ураження плодових дерев паршею.

Всім професійним садівникам відомий той факт, що парша на деревах є в усіх садах. Навіть там, де лист видається візуально чистим, вона зберігається на бруньках, сформованих на наступний рік, і в пазухах гілок.

Основне джерело інфекції - це опалі уражені листки, в яких зберігаються псевдотеції, і уражені молоді пагони, в яких гриб зимує у вигляді грибниці. Навесні ж одразу на уражених пагонах формується конідіальне спороношення.

Зокрема дуже часто на Прикарпатті та Закарпатті збудник зимує на уражених пагонах, що дуже характерно для груші. На пагонах у груші хвороба проявляється у вигляді невеликих горбиків, які пізніше розриваються, а на їхній поверхні спостерігаються темно-сірі дернинки спороношення гриба. Кірка розтріскується, уражені пагони відмирають. На яблуні ураження пагонів спостерігається значно рідше.

Отже, для захисту садів рекомендуємо не нехтувати такими агроприйомами, як обробка саду мідьвмісними продуктами для знищення зимуючої стадії парші на молодих пагонах та окрема обробка садів розчином карбаміду для прискорення розкладання опалого листя.

Спеціалісти «Самміт-Агро Юкрейн» радять обов’язково провести обробку після збору плодів фунгіцидом МЕДЯН ЕКСТРА із нормою 2,0-2,5 л/га, щоб знищити хвороби, які можуть "піти у зиму", не вимерзнути і в 2023 році створять садівникам великі проблеми. Цю операцію важливо зробити, коли ще лист є на дереві або одразу після збору плодів.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Андрій Осиковий - провідний спеціаліст з садівництва, моб.: (050) 469-39-33

або до регіонального представника "Самміт-Агро Юкрейн" у Вашому регіоні.